
Budownictwo komunalne i społeczne sposobem na poprawę dostępności mieszkań
Budownictwo wielorodzinne komunalne i społeczne w Polsce odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu dostępności mieszkań dla osób o niższych dochodach. W Polsce, szczególnie w większych miastach, problem niedoboru mieszkań oraz rosnących cen nieruchomości stawia przed samorządami wyzwania związane z zapewnieniem godziwych warunków mieszkaniowych dla osób, których nie stać na własne “M”. Budownictwo komunalne i społeczne, realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe oraz spółdzielnie mieszkaniowe, stanowi odpowiedź na te problemy.
Mieszkania komunalne to lokale, których właścicielem jest gmina, która wynajmuje je osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej lub życiowej. Mieszkania komunalne są wynajmowane na zasadzie umowy najmu, a ich czynsz jest znacznie niższy niż stawki rynkowe, co czyni je dostępnymi dla osób, które nie są w stanie ponieść wyższych kosztów wynajmu. Aby otrzymać mieszkanie komunalne, konieczne jest spełnienie określonych kryteriów, takich jak niski dochód, brak własnego mieszkania czy status wnioskodawcy (np. osoba starsza, niepełnosprawna, wielodzietna rodzina). Mieszkanie komunalne nie daje prawa do wykupu, co odróżnia je od mieszkań społecznych.
Mieszkania społeczne to lokale mieszkalne, które są przeznaczone do wynajmu na preferencyjnych warunkach dla osób o średnich i niższych dochodach, które nie spełniają kryteriów przyznania mieszkania komunalnego, ale jednocześnie nie mogą pozwolić sobie na wynajem na rynku prywatnym. Muszą natomiast wnieść partycypację w kosztach budowy, np. 20%. W zamian za to, koszty najmu mieszkań społecznych są dużo niższe, niż na rynku komercyjnym. Można też takie mieszkanie wykupić.
W ostatnich latach rząd oraz samorządy podejmują wysiłek w celu poprawy dostępności mieszkań komunalnych i społecznych. Gminy, które zdecydowały się na utworzenie spółki, która będzie budować mieszkania na wynajem (SIM – społeczna inicjatywa mieszkaniowa) otrzymały z rządowych środków po 3 miliony złotych na objęcie udziałów i rozpoczęcie swoich pierwszych inwestycji mieszkaniowych.
Tak było też w przypadku Piły, gdzie Rada Miasta Piły wyraziła zgodę na utworzenie nowej spółki, której celem jest zwiększenie dostępności mieszkań komunalnych i społecznych oraz przeciwdziałanie wykluczeniu mieszkaniowemu.
W ostatnich latach coraz większą uwagę przykłada się również do poprawy jakości mieszkań w budownictwie komunalnym i społecznym. Wcześniej często spotykane były lokale o niskim standardzie, co nie sprzyjało poprawie warunków życia mieszkańców. Nowoczesne projekty budowlane uwzględniają nie tylko funkcjonalność, ale również estetykę i energooszczędność. Wprowadzenie standardów takich jak: dobra izolacyjność budynków, wykorzystanie energooszczędnych materiałów czy wprowadzenie odnawialnych źródeł energii, przyczynia się znacznie do obniżenia kosztów eksploatacji mieszkań, co jest szczególnie ważne w przypadku osób o ograniczonych zasobach finansowych.
Pierwsze mieszkania, które wybuduje SIM w Pile, dostępne będą dla osób spełniających kryteria najmu komunalnego. Budynek wraz z parkingiem i terenem rekreacji zlokalizowany będzie przy ul. ppłk. Aleksandra Kity. W miejscu planowanej budowy, Spółka przeprowadziła rozbiórkę budynku warsztatowego oraz uzyskała uchwałę Rady Miasta Piły o lokalizacji inwestycji mieszkaniowej. Dzięki temu, możliwe będzie wybudowanie w tym miejscu budynku wielorodzinnego. Spółka uzyskała także pozwolenie na budowę.
Budynek przy ul. Kity składać się będzie z 27 lokali mieszkalnych w 4-kondygnacyjnym bloku z windą. Każde mieszkanie wyposażone będzie w duży balkon. Lokale mają różny metraż, który waha się od ok. 30 m2 do ok. 63 m2. To mieszkania zarówno jedno-, dwu-, jak i trzypokojowe.
Budynek ten ma charakteryzować się wysoką energooszczędnością. Będzie to możliwe m.in. dzięki dobrej izolacyjności budynku, energooszczędnym oknom i zamontowaniu systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Budynek ma posiadać także instalację fotowoltaiczną.
Wkrótce Gmina Piła złoży wniosek do Funduszu Dopłat o dofinansowanie kosztów budowy. Od dostępności środków w budżecie państwa zależy, kiedy rozpocznie się budowa. Zakończenie budowy planowane jest do 12 miesięcy od jej rozpoczęcia. Prezydent Piły Beata Dudzińska planuje przeznaczyć kolejne działki pod przyszłe budynki, które wznosić będzie Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Pile, m.in. na osiedlu Gładyszewo.
Marlena Bakuła-Zdzierela
Prezes Zarządu
Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej w Pile sp. z o.o.