Budzyń. EDPR otworzył nową farmę wiatrową w Polsce

Farma wiatrowa o łącznej mocy zainstalowanej 70 MW znajduje się w Budzyniu w zachodniej części kraju, a wytwarzana przez nią energia wystarcza do zaspokojenia potrzeb ponad 85 000 gospodarstw domowych.

Inwestycja wpisuje się w zaangażowanie EDPR na rzecz transformacji energetycznej oraz na rzecz budowania energetycznej niezależności w Polsce i Europie.

EDP Renewables (Euronext: EDPR), czwarty pod względem wielkości producent energii odnawialnej na świecie i drugi największy gracz na polskim rynku energii odnawialnej, świętuje dziś uroczyste otwarcie farmy wiatrowej Budzyń w zachodniej Polsce.

Obiekt liczy 35 turbin wiatrowych o mocy 2,0 MW każda, które łącznie składają się na 70 MW mocy zainstalowanej. Farma wiatrowa pozwoli uniknąć emisji ok. 215 000 ton CO₂ rocznie oraz dostarczy energię do ponad 85 000 gospodarstw domowych. Nowa inwestycja EDPR stanowi kolejny przejaw zaangażowania spółki w rozwój lokalnej gospodarki. Za jej sprawą powstały nowe, długoterminowe miejsca pracy, a na polski rynek trafi energia z czystych źródeł.

W oficjalnym otwarciu wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz i spółki EDPR, a także uczniowie ze szkoły w Budzyniu. Łącznie w wydarzeniu uczestniczyło 160 osób. Podczas towarzyszącego otwarciu wystąpienia Joaquim Barbosa, dyrektor generalny EDPR Polska, zaznaczył: Farma wiatrowa Budzyń stanowi istotny krok dla EDPR w wymiarze lokalnym i krajowym. Dzięki niej do sieci popłynie energia z odnawialnych źródeł, co jest ważne w tak niespokojnym momencie na polskim rynku energii. Ponadto nasza farma wiatrowa przyczyni się do obniżenia cen energii, stworzy nowe miejsca pracy, przyczyni się do rozwoju infrastruktury oraz zaowocuje przychodami z podatków dla lokalnych władz i społeczności. EDPR z dumą wspiera rozwój energetycznej niezależności Polski i będzie stale działała na rzecz przyspieszenia transformacji energetycznej na całym świecie.

Budowa farmy wiatrowej Budzyń odbyła się w czterech etapach. Pierwsze 40 MW mocy zainstalowanej przyłączono do sieci pod koniec kwietnia 2022 r., zaś kolejne 20 MW pod koniec sierpnia 2022 r. Pozostałe 4 MW i 6 MW zostaną przyłączone pod koniec października.

Farma wiatrowa Budzyń (70 MW) to już trzecia inwestycja EDPR w województwie wielkopolskim, po FW Margonin (120 MW) i FW Pawłowo-Gołańcz (80 MW). Ich łączna moc zainstalowana wynosi 270 MW. Od wejścia na polski rynek w 2008 r. EDPR zbudowało na terenie całego kraju obiekty OZE o łącznej mocy zainstalowanej 800 MW, co stanowi wyraz zaangażowania spółki w przyspieszenie transformacji energetycznej w Polsce i na świecie.

EDPR

budzyn_edpr budzyn_edpr_02 budzyn_edpr_03 budzyn_edpr_04