Bus uderzył w drzewo

10 kwietnia 2020 roku o godzinie 15:02 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży otrzymało informację poprzez Centrum Powiadamiania Ratunkowego o wypadku samochodu bus na drodze krajowej K-11 i „zakleszczonej” jednej osobie. Z uwagi na charakter zgłoszenia zadysponowano zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP z Chodzieży, OSP KSRG Stróżewo, Policję oraz Zespoły Ratownictwa Medycznego, w tym śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że na prostym odcinku drogi K-11 w okolicach miejscowości Strzelecki Gaj / Podstolice w odległości 10m od skraju drogi stoi bus,  który wjechał do lasu i uderzył w drzewo. W środku rozbitego pojazdu znajduje się uwięziony kierowca, a na drugim rzędzie siedzeń znajduje się pasażer. Na zdarzanie najechał druh z OSP Stróżewo, który jako pierwszy rozpoczął udzielanie pomocy. Działania straży pożarnej w pierwszej kolejności polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy ciężko poszkodowanemu kierowcy oraz wykonaniu dostępu do niego za pomocą specjalistycznych narzędzi hydraulicznych. Po przybyciu na miejsce zdarzenia Zespołów Ratownictwa Medycznego wspólnie ewakuowano poszkodowanego kierowcę z rozbitego pojazdu. Poszkodowanymi zajęli się następnie lekarze i ratownicy medyczni. Dalsze działania straży pożarnej polegały na zabezpieczaniu miejsca lądowania śmigłowca LPR.

W działaniach trwających prawie 2 godziny brały udział 4 pojazdy ratowniczo-gaśnicze z JRG PSP w Chodzieży i OSP KSRG Stróżewo (15 strażaków), Policja oraz Państwowe Ratownictwo Medyczne.

Opracowanie: mł. bryg. Leszek Naranowicz
Zdjęcia: dh Adrian Urbański (OSP Stróżewo)

bus_uderzyl1_01

bus_uderzyl1_02