Cała Polska czytała „Przedwiośnie”… nie inaczej było w Pile
W sobotę, 8 września 2018, w Parku Miejskim odbyło się Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Czytanie zainicjował prezydent Piły Piotr Głowski, po nim fragment zgodnym chórem przeczytało kilkanaście osób, następnie już solo bądź w duecie znane osoby ze środowiska pilskiego, m.in. senator Mieczysław Augustyn, radni miejscy Maria, Kubica, Zdzisława Karpińska, Jacek Bogusławski, młodzież z Teatru Wirtualnego oraz Marek Mostowski, redaktor naczelny Tętna Regionu. Dla najmłodszych przygotowano animacje plastyczne z nagrodami.
Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1929, 2001).
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 r. Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 r. lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. związku z tym, że tegoroczne Narodowe Czytanie odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości para Prezydencka postawiła na „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.
Sebastian Daukszewicz