Certyfikat na nawóz za łapówkę | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  Certyfikat na nawóz za łapówkę

  certyfikat_na_nawoz

  Cztery osoby zatrzymane przez agentów CBA usłyszały w prokuraturze zarzuty korupcyjne związane z wydawaniem certyfikatów umożliwiających handel nawozami. W ramach czynności, wykonanych w trybie art. 308 § 1 kodeksu postępowania karnego (tzw. „czynności w niezbędnym zakresie”) agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zgromadzili niezbędne dowody, zatrzymali cztery osoby i przekazali materiały do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Postępowanie dotyczy przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę zatrudnioną w Zespole Badań Certyfikacji i Nawozów i Wyrobów Chemicznych Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji S.A w Pile.

  W związku z tą sprawą funkcjonariusze CBA zatrzymali cztery osoby, dwie kobiety w wieku 42 i 57 lat oraz dwóch mężczyzn w wieku 37 i 42 lat. Wśród nich jest Kierownik Zespołu Badań Certyfikacji i Nawozów i Wyrobów Chemicznych Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji S.A w Pile oraz przedstawiciele firm handlujących nawozami.

  Prokuratura przedstawiła kierowniczce zarzuty przyjęcia korzyści majątkowych w zamian za wydanie certyfikatów umożliwiających handel nawozami. Decyzją sądu najbliższe dwa miesiące spędzi w areszcie. Pozostali zatrzymani usłyszeli zarzuty wręczenia łapówek. Zastosowano wobec nich dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe w wysokości od 25 tys. zł do 30 tys. zł.

  Postępowanie ma charakter rozwojowy. Dlatego też CBA oraz Prokuratura Okręgowa w Poznaniu przypominają, że zgodnie z paragrafem 6 art. 229 Kodeksu Karnego: nie podlega karze sprawca przestępstwa, który wręczał łapówkę w postaci korzyści majątkowej lub osobistej urzędnikom państwowym, jeżeli powiadomi o tym organa ścigania.

  Jacek Dobrzyński

  Rzecznik CBA