Chcieli wyłudzić prawie dwa miliony złotych

chcieli_wyludzic

Pilscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą wraz z Prokuraturą Rejonową w Pile udaremnili wyłudzenie pieniędzy na kwotę blisko 2 milionów złotych. Sprawa dotyczyła unijnych dofinansowań. W ramach prowadzonego postępowania na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie o wartości 4,3 miliona złotych. Wobec podejrzanych Sąd Okręgowy w Poznaniu wymierzył kary pozbawienia wolności oraz kary grzywny.

Pod koniec 2017 roku policjanci z Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Pile wraz z Prokuraturą Rejonową w Pile uzyskali informację, że władze jednej z firmy znajdującej się w Pile, posługując się nierzetelną i nieprawdziwą dokumentacją starają się o unijne dofinansowanie. Prowadzone w tej sprawie śledztwo dotyczyło wyłudzenia z Banku Gospodarstwa Krajowego kwoty bliskiej 2 milionów złotych. Do momentu, kiedy w sprawę włączyły się organy ścigania, podejrzani zdołali pozyskać 800 tys. złotych. Podjęte działania pozwoliły zablokować wypłatę kolejnej części środków. Ustalono również, że sprawcy przedstawili nierzetelne dokumenty, które pozwoliły firmie pozyskać 3 milionowy kredyt technologiczny.

W efekcie przeprowadzonego śledztwa, policjanci i prokurator prowadzący sprawę zgromadzili materiał dowodowy, który dał podstawy do przedstawienia zarzutów 12 podejrzanym. Wobec osób, które próbowały uzyskać nielegalne wsparcie finansowe zastosowano dozór policyjny oraz poręczenia majątkowe o łącznej kwocie 1,5 miliona złotych. Dodatkowo w celu zabezpieczenia przyszłych kar, od podejrzanych zabezpieczono mienie o wartości 4,3 miliona złotych. Podczas rozpracowywania wszystkich elementów nielegalnej działalności funkcjonariusze ustalili również, że niektórzy oskarżeni od kilku lat nie płacili podatków. Dzięki pracy śledczych Urząd Skarbowy w Pile odzyskał 800 tys. złotych.

15 czerwca br. Sąd Okręgowy w Poznaniu wymierzył wobec oskarżonych zarówno kary pozbawienia wolności jak i grzywny. Łączna wartość orzeczonych kar w tej sprawie przekroczyła 1,2 milion złotych.

mł. asp. Jędrzej Panglisz
KPP w Pile