Chodzież. Bardzo duży pożar w zakładzie produkującym biomasę

30 lipca 2021 roku o godzinie 13:15 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży otrzymało zgłoszenie o pożarze balotów słomy pod wiatą magazynową na terenie zakładu produkującego biomasę w miejscowości Ciszewo (gm. Chodzież) i bardzo szybko rozprzestrzeniającym się ogniu (z uwagi na bardzo silny wiatr) na pozostałe sąsiednie stogi słomy.  

Zadysponowano w pierwszym rzucie zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP z Chodzieży, OSP KSRG Milcz, OSP KSRG Szamocin, OSP KSRG Margonin, OSP KSRG Budzyń i OSP Lipia Góra.

Zastana sytuacja na miejscu zdarzenia przez straż pożarną: palą się trzy stogi słomy w balotach ustawione na placu magazynowym na terenie zakładu produkcyjnego oraz pali się wewnątrz hali produkcyjno – magazynowej: baloty słomy oraz wyposażenie hali (m.in. maszyny do produkcji biomasy). Występuje bardzo duże zadymienie na terenie całego zakładu. Pożar próbowali ugasić pracownicy zakładu korzystając z hydrantów wewnętrznych. Nikt z pracowników nie został poszkodowany – wszyscy ewakuowali się przed przyjazdem straży pożarnej.

Działania straży pożarnej w pierwszej kolejności polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu czterech prądów wody w natarciu na pożar w hali magazynowej oraz czterech kolejnych prądów wody w obronie dwóch znajdujących się nieopodal hal magazynowych z pelletem oraz budynku socjalno – biurowego.

Na miejsce zadysponowano w drugim rzucie dodatkowe siły i środki: z KW PSP Poznań, z JRG PSP Trzcianka, z JRG PSP Wągrowiec, OSP KSRG Gościejewo, OSP KSRG Brzostowo, pluton wsparcia z KP PSP Piła (z JRG 1 Piła, OSP KSRG Kaczory, OSP KRSG Kruszewo), pluton wsparcia z KP PSP Oborniki (z JRG Oborniki, OSP KSRG Rogoźno, OSP KSRG Gościejewo, OSP KSRG Kiszewo).

Po przybyciu następnych sił i środków podawano kolejne prądy wody i piany średniej – magazyny z pelletem oraz budynek biurowy udało się obronić. Wodę do gaszenia pożaru w początkowej fazie zapewnił zakładowy przeciwpożarowy zbiornik wody, a po wykorzystaniu jego zasobów korzystano z hydrantów zewnętrznych sieci gminnej oraz zbudowano trzy magistrale wodne z rzeki Bolemka oddalonej około pół kilometra od zakładu. Po ugaszaniu pożaru w hali magazynowej oraz stogów na placu zewnętrznym przestąpiono do rozganiania słomy i dogaszania pożaru. W trzecim rzucie zadysponowano OSP Podstolice oraz OSP Chodzież celem podmienienia strażaków. Działania utrudniał silny i bardzo porywisty wiatr. Przybyła na miejsce zdarzenia Policja zabezpieczała drogę pomiędzy miejscowościami Milcz, a Ciszewo.

W działaniach trwających blisko 15 godzin brało udział 31 zastępów straży pożarnej w sile 106 strażaków, Policja, Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz pogotowie energetyczne.

Opracowanie: mł. bryg. Leszek Naranowicz  
Zdjęcia mł. bryg. Leszek Naranowicz oraz Chodzieskie Służby Alarmowo

bardzo_duzy_pozar1_01

bardzo_duzy_pozar1_08 bardzo_duzy_pozar1_02 bardzo_duzy_pozar1_03 bardzo_duzy_pozar1_04 bardzo_duzy_pozar1_05 bardzo_duzy_pozar1_06 bardzo_duzy_pozar1_07