Chodzież gospodarzem Motorowodnych Mistrzostw Globu!

Pod patronatem Tętna Regionu

Już niedługo Jezioro Miejskie w Chodzieży zaroi się od wodnych bolidów, w których najlepsi motorowodniacy będą rywalizować o światowy i krajowy prymat w tej widowiskowej dyscyplinie sportu. W sobotę i niedzielę 28 i 29 czerwca na chodzieskim akwenie rozegrane zostaną Motorowodne Mistrzostwa Świata w klasie OSY-400 oraz Międzynarodowe Motorowodne Mistrzostwa Polski w klasach O-125, JT-250, GT-30, T-550, S-550.

W mistrzostwach uczestniczyć będzie ok.65 czołowych zawodników świata posiadających wymagane licencje zawodnicze, reprezentujących 15 narodowych federacji motorowodnych z Austrii, Białorusi, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Słowacji, Szwecji, Rosji, Turcji, Wielkiej Brytanii, Włoch, USA i Polski.

Według znawców wodnego ścigania, a przede wszystkim organizatorów chodzieskiej imprezy klasa motorowodna OSY-400 należy do najpopularniejszych na świecie, wobec czego spodziewany jest przyjazd rekordowej ilości zawodników. Tytułu mistrza świata w klasie OSY-400 bronić będzie reprezentant Estonii Rasmus Haugasmagi.

Program zawodów przewiduje przeprowadzenie w tej klasie 4 wyścigów. W barwach Polski Cezary Strumnik, reprezentujący Klub Sportowy „Przygoda” w Chodzieży, trzykrotny Mistrz Polski, brązowy medalista Mistrzostw Europy 2013 roku w klasie OSY-400 i szósty zawodnik Mistrzostw Świata w 2013 roku w klasie OSY-400, przeprowadzonych w Barcis (Włochy).

W chodzieskich Mistrzostwach Świata weźmie też udział Tomasz Mordal (PKS „Kotwica” Poznań), brązowy medalista Mistrzostw Europy z 2010 roku w klasie OSY-400. W barwach klubów działających na terenie Wielkopolski wystartuje ok. sześciu zawodników.

W klasach międzynarodowych punktowanych do klasyfikacji mistrzostw Polski, w których odbędą się po 3 wyścigi, organizatorzy spodziewają się – poza zawodnikami z zagranicy – startu czołowych polskich zawodników sportu motorowodnego, m.in. z Poznania, posiadających znaczące w skali świata i Europy osiągnięcia, a więc Henryka Synorackiego (PKMor. LOK), Lechosława Rybarczyka i Marcina Muchy (Posnania), Andrzeja Lisego (PKM LOK), a także Sebastiana Kęcińskiego (KSMiM Trzcianka.

W klasie JT-250 wystartują zawodnicy w wieku od 10 do 16 lat, z mistrzem Europy’ 2013 – Vladislavem Pinotkinem z Rosji i wicemistrzem Europy’ 2013 Pauliusem Stanysem z Litwy.

Ogółem, z trenerami, mechanikami, kierownikami ekip do Chodzieży przybędzie ok.350 osób. Organizatorzy spodziewają się również rekordowej frekwencji publiczności, w ilości ok. 6.000 osób, z czego ponad połowa z województwa wielkopolskiego.

Głównym Mistrzostw z upoważnienia Międzynarodowej Federacji Motorowodnej i Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego jest Oddział Miejski Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Chodzieży. Sędzią głównym zawodów będzie Jerzy Wojewoda z Łodzi, zaś komandorem mistrzostw Remigiusz Nowak – prezes OM WOPR w Chodzieży.

Chodzieska impreza organizowana jest pod honorowym patronatem wojewody wielkopolskiego Piotra Florka, a także w ramach programu obchodów jubileuszu 580-lecia Miasta Chodzieży i 40-lecia Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Chodzieży.

Jak zapewniają organizatorzy, warto w ostatni weekend czerwca odwiedzić bulwar nad Jeziorem Miejskim w Chodzieży i kibicować najlepszym motorowodniakom. Emocji z pewnością nie zabraknie. ORGANIZATORZY SERDECZNIE ZAPRASZAJĄ!!!

M.M.

chodziez_gospodarzem_motorowych_mistrzostw_globu_01

chodziez_gospodarzem_motorowych_mistrzostw_globu_02

SAMSUNG CSC