Chodzież. Oszuści znów zaatakowali

 

 

W ostatnim czasie kolejny już raz dali o sobie znać oszuści, którzy wprowadzili w błąd mieszkankę Chodzieży, by wyłudzić od niej pieniądze. Policja apeluje, by zachować czujność i nie dać się oszukać.

 

Mieszkanka Chodzieży przeglądała znany powszechnie serwis społecznościowy, kiedy ukazała jej się reklama zachęcająca do zainwestowania pieniędzy. Dla uwiarygodnienia pozycji firmy na rynku, w reklamie wykorzystano wizerunek osoby publicznej. Po kliknięciu w nią, kobieta otrzymała telefon z firmy zajmującej się rzekomo inwestycjami pieniędzy. Mężczyzna w rozmowie poinformował, że może zainwestować małe pieniądze na giełdzie, które będą na siebie zarabiać. Kobieta, skuszona propozycją, przelała 950 złotych na wskazany rachunek. Po wykonaniu tejże operacji, otrzymała numer klienta i zalogowała się na podanej przez oszusta stronie, gdzie zobaczyła między innymi wykresy ekonomiczne, pokazujące, jak „pieniądze na siebie zarabiają”. Niestety, zainstalowała też na laptopie oraz w telefonie aplikację, która ma za zadanie przejąć kontrolę nad pulpitem urządzenia, na którym została umieszczona. Tym sposobem przestępcy uzyskali pełny wgląd w zawartość urządzeń i tym samym przejęli kontrolę nad kontem bankowym kobiety. Oszuści wykonali kilka nieuprawnionych przelewów, okradając kobietę na ponad 40 tysięcy złotych. Kiedy ta zorientowała się, że prawdopodobnie padła ofiarą oszustów, o wszystkim poinformowała chodzieską Policję.

 

Policja w Chodzieży apeluje o rozwagę, czujność i ostrożność. Pamiętajmy, że oszuści wykorzystują różne techniki psychomanipulacji, by wprowadzić w błąd daną osobę. Nie działajmy pod wpływem emocji, impulsu, pod presją czasu, bowiem to właśnie w takich sytuacjach najczęściej padamy ofiarą przestępców. Propozycja taka, jak ta, a więc zarobienia szybkich pieniędzy, zawsze powinna spowodować u każdego tzw. zapalenie się czerwonej lampki, bowiem w życiu nie ma nic za darmo.

 

KPP Chodzież