CHODZIEŻ. Śmierć w pożarze

18 listopada 2020 roku kilka minut po godzinie czwartej rano Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży, otrzymał zgłoszenie o pożarze domu jednorodzinnego w miejscowości Nowa Wieś Wyszyńska. Prawdopodobnie w środku budynku może być jedna osoba.

Dyżurny SK natychmiast zadysponował zastępy gaśnicze i drabinę mechaniczną z terenu powiatu chodzieskiego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej stwierdzono, że budynek jednorodzinny jednokondygnacyjny jest cały objęty pożarem, a z większości okien i drzwi wydobywają się słupy ognia. Z relacji sąsiada uzyskano informację, że w środku prawdopodobnie przebywa jedna osoba. Działania w pierwszej kolejności polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów gaśniczych wody w natarciu na palący się budynek. Strażacy w pełnym zabezpieczeniu przedostali się do pomieszczenia, w którym mogła znajdować się potencjalna osoba. Pomieszczenie to zostało przeszukane – nie znaleziono nikogo. Z uwagi na wysoką temperaturę oraz niestabilną konstrukcję dachu wycofano strażaków ze środka budynku i prowadzono działania z zewnątrz. Podano kolejne prądy wody gaśniczej na płonący budynek. W trakcie działań wyniesiono z budynku jedną butlę propan-butan 11 kg i poddano ją procesowi schłodzenia, sprawdzając jej temperaturę kamerą termowizyjną. Po stłumieniu pożaru przystąpiono do dogaszania pożaru oraz prac rozbiórkowych spalonej i nadpalonej niestabilnej konstrukcji dachowej, niestabilnych ścian i stropów. Kilka minut po godzinie dziesiątej odnaleziono ofiarę pożaru – mężczyznę, mieszkańca spalonego budynku.

Na miejsce przybyła Policja, Prokurator, Pogotowie Energetyczne oraz Wójt Gminy Budzyń. W wyniku pożaru spaleniu uległ cały budynek jednorodzinny wraz z wyposażeniem.

W działaniach trwających osiem i pół godziny wzięło udział 9 jednostek ochrony przeciwpożarowej z KP i JRG PSP w Chodzieży, OSP KSRG Wyszyny, OSP KSRG Budzyń, OSP KSRG Stróżewo (27 strażaków).

Opracowanie: mł. bryg. Leszek Naranowicz
Zdjęcia: asp. sztab. Dominik Gapiński, asp. Bartłomiej Braszak

smierc_w_pozarza

smierc_w_pozarza_02 smierc_w_pozarza_03 smierc_w_pozarza_04 smierc_w_pozarza_05