Choinka od leśnika

Choinka_od_lesnika

Od 18 do 20 grudnia w niektórych nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile będzie można samodzielnie wybrać choinkę rosnącą na plantacji lub szkółce oraz wziąć udział w zajęciach edukacyjnych zorganizowanych przez leśników.

W tym roku za przykładem leśników z Nadleśnictwa Człopa, którzy już od kilku lat zapraszają okolicznych mieszkańców na szkółkę do poszukiwania bożonarodzeniowego drzewka, poszły jeszcze trzy inne nadleśnictwa. I tak 19 grudnia w godzinach przedpołudniowych leśnicy z nadleśnictw Lipka, Potrzebowice i Jastrowie zapraszają wszystkich, którzy chcieliby samodzielnie wybrać świąteczne drzewko. Wskazana choinka zostanie od razu wycięta, i jeszcze pachnącą lasem będzie ją można zabrać do domu. Oczywiście także w tym roku leśnicy z Człopy czekają na zainteresowanych rodzinnym wybieranie drzewek. Pamiętając jak wielkim zainteresowaniem cieszył się ich pomysł w poprzednich latach, tym razem będą prowadzić sprzedaż przez dwa dni (także w niedzielę 20 grudnia). Oprócz sprzedaży choinek leśnicy zaplanowali także zajęcia edukacyjne, w których będą mogły uczestniczyć całe rodziny. Nie zabraknie również poczęstunku przy ognisku.

Podobne atrakcje czekają 19 grudnia także w nadleśnictwach Kalisz Pomorski i Tuczno, gdzie w sobotnie przedpołudnie będzie można kupić choinki oraz wziąć udział w zajęciach edukacyjnych organizowanych przez leśników. Natomiast już 18 grudnia w Nadleśnictwie Durowo sprzedaż choinek połączona będzie ze wspólnym ubieraniem drzewek, a w Nadleśnictwie Krucz, przy okazji zakupu choinki, będzie można także obejrzeć wystawę przyrodniczą.

Szczegółowe informacje o akcji „Choinka od leśnika” znajdują się na stronach internetowych nadleśnictw biorących udział w przedsięwzięciu.

Dla wszystkich osób, które nie wyobrażają sobie świąt bez choinek z lasu, w tym roku pilscy leśnicy przygotowali do sprzedaży ponad 3 tysiące świątecznych drzewek. W większości są to świerki, ale wśród kupujących coraz większym powodzeniem cieszą się sosny.

Ceny świerków nie są wysokie, a więc warto je kupić z legalnego źródła, aby nie narażać się na konieczność zapłaty 500-złotowego mandatu, który może nałożyć Straż Leśna za kradzież choinki z lasu.

Świąteczne drzewka kupione w nadleśnictwach najczęściej kosztują tyle ile w ubiegłym roku. Za świerka mierzącego 1, 5 metra zapłacimy ok. 25 złotych, zakup wyższego drzewka (do 2, 5 m) to wydatek średnio 35 zł. Natomiast ceny ponadtrzymetrowych choinek zaczynają się od 65 złotych. Tańsze są sosny, które już od kilku lat w okresie świątecznym coraz częściej goszczą w naszych domach, co spowodowane jest zapewne dłuższą trwałością tych drzewek. Za ponadmetrową sosnę trzeba zapłacić ok. 15 zł, a za wyższe drzewko ok. 25 złotych.

Tradycyjnie choinki przekazane przez leśników wprowadzą świąteczny nastrój w szkołach, kościołach, urzędach oraz na głównych placach wielu miast.

Grażyna Wolska
rzecznik prasowy
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych
w Pile
Foto: Jarosław Ramucki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *