Choinki prosto z lasu

Choinki_prosto_z_lasu

Ponad 4 tysiące choinek przygotowali do sprzedaży pilscy leśnicy. Oprócz tradycyjnych świerków będzie można także kupić sosny i jodły. Choć obecnie sprzedażą świątecznych drzewek zajmują się głównie hodowcy prywatni i markety a dla Lasów Państwowych jest to działalność uboczna, to w dalszym ciągu jest spore grono osób, które nie wyobrażają sobie świąt bez choinki prosto z lasu.

Sprzedaż świątecznych drzewek będzie prowadzić większość nadleśnictw RDLP w Pile. Najwięcej choinek oferuje Nadleśnictwo Zdrojowa Góra, które na placu przed swoją siedzibą wystawi 800 drzewek. Będzie je można kupować aż do 23 grudnia. Ponad 400 choinek oferuje Nadleśnictwo Lipka. Sprzedaż świątecznych drzewek będzie prowadzić także Gospodarstwo Szkółkarskie „Hajda” w Jastrowiu.

– Zachęcamy do zakupu żywej choinki, która wniesie prawdziwie świąteczną atmosferę do naszych domów – mówi Ryszard Standio dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile. – Drzewka pochodzą z naszych szkółek lub zostały wycięte w ramach cięć pielęgnacyjnych, a po świętach mogą zostać zutylizowane bez szkody dla środowiska naturalnego.

Ceny świerków nie są wysokie, a więc warto je kupić z legalnego źródła, aby nie narażać się na konieczność zapłaty 500-złotowego mandatu, który może nałożyć Straż Leśna za kradzież choinki z lasu.

Świąteczne drzewka kupione w nadleśnictwach najczęściej kosztują tyle ile w ubiegłym roku. Za świerka mierzącego 1, 5 metra zapłacimy ok. 25 złotych, zakup wyższego drzewka (do 2,5 m) to wydatek średnio 35 zł. Natomiast ceny ponadtrzymetrowych choinek zaczynają się od 65 złotych.

Tańsze są sosny, które już od kilku lat w okresie świątecznym coraz częściej goszczą w naszych domach, co spowodowane jest zapewne dłuższą trwałością tych drzewek. Za ponadmetrową sosnę trzeba zapłacić ok. 15 zł, a za wyższe drzewko  ok. 25 złotych.

Natomiast w Nadleśnictwie Zdrojowa Góra i na szkółce leśnej w Jastrowiu można się zaopatrzyć w jodły kalifornijskie, kaukaskie i koreańskie, które nie tylko pięknie wyglądają, ale też mocniej pachną i dłużej zachowują igły.

Już kolejny raz leśnicy z Nadleśnictwa Człopa przygotowali nie lada atrakcję dla osób, które chciałyby samodzielnie wybrać choinkę z plantacji. W przedświąteczną sobotę 20 grudnia każdy będzie mógł wybrać drzewko dla siebie spośród tysięcy rosnących na plantacji przy szkółce leśnej „Dzicza”. Leśnicy rozpalą także ognisko oraz przygotują konkursy i atrakcję dla dzieci.

Jak co roku choinki przekazane przez leśników upiększą centralne punkty w miastach oraz stworzą świąteczny klimat w wielu placówkach oświatowych oraz szpitalach.

Grażyna Wolska
rzecznik prasowy
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych
w Pile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *