Chroń Dziecięce Uśmiechy

Światowa Federacja Dentystyczna wskazuje, że próchnica zębów jest jedną z najpowszechniejszych chorób na świecie – aż 90% populacji zmaga się z problemami jamy ustnej. Dlatego 100 000 uczniów bierze udział w lekcjach edukacyjnych, a 9 000 w przeglądach stomatologicznych w ramach trzeciej edycji ogólnopolskiego programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy”. Trzecia edycja programu objęła sześć województw: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, śląskie i wielkopolskie. W tym ostatnim organizatorzy akcji, 10 września, na dwa dni dotarli z przeglądem dentystycznym do Szkoły Podstawowej nr 7 w Pile.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stawia sobie za cel, aby we wszystkich krajach europejskich do 2020 roku 80 proc. dzieci w wieku 6 lat było wolnych od próchnicy. Tymczasem według danych zebranych przez IPSOS po dwóch edycjach programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy” w Polsce próchnicą dotkniętych jest 76 proc. dzieci w wieku 6-12 lat! Tym razem organizatorzy Wrigley Polska i Polski Czerwony Krzyż wraz z partnerami merytorycznymi Polskim Towarzystwem Stomatologicznym, Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej oraz Grupą LUX MED edukowali pilskich uczniów nie tylko przez ocenę zdrowych ząbków u dzieci, ale również oswajanie najmłodszych z wizytą w gabinecie stomatologicznym.

– Polska jest jednym z krajów o największych wskaźniku próchnicy u dzieci, dlatego zajmujemy się dziećmi w wieku 6-12 lat poprzez bezpłatne przeglądy stomatologiczne. Przyjeżdżamy do danej szkoły, która bierze udział w akcji, rozkładamy się z sześcioma mobilnymi gabinetami i ze studentami w luźnej, lekkiej atmosferze zapraszamy dzieci na przegląd ich ząbków. Na koniec dziecko otrzymuje prezent, wyprawkę, na którą składa się szczoteczka i pasta do zębów. Do tego dodajemy ankietę, która jest wypełniana z dzieckiem podczas przeglądu, a która potem ma trafić do rodzica, który jest w stanie ocenić uzębienie swojego dziecka. Sztuka polega na tym, że my chcemy odczarować dzieciom stomatologa. Dzieci same lub parami wchodzą do gabinetów. Nie boją się. My w tej akcji współpracujemy z PCK, który nam wskazuje szkoły, najbardziej potrzebujące takich wizyt. Raport z całej akcji na podstawie wszystkich ankiet powinien być opublikowany w marcu 2016 roku – mówi Łukasz Dereń – koordynator akcji Chroń Dziecięce Uśmiechy.

Celem programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy” jest również dotarcie do rodziców uczniów i uświadomienie im jak ważną rolę odgrywają w profilaktyce próchnicy swoich dzieci.

4 kroki dla zdrowych i pięknych zębów

Zdrowy i piękny uśmiech to symbol radości i szczęścia, dlatego prawidłowa higiena jamy ustnej jest ważna, bo przeciwdziała próchnicy zębów. Pamiętajmy o prostych 4 krokach dla zdrowych zębów, czyli o:

– Dokładnym szczotkowaniu zębów pastą z fluorem przynajmniej dwa razy dziennie;

– Stosowaniu dodatkowych środków do higieny jamy ustnej, aby oczyścić przestrzenie międzyzębowe (szczoteczki i nitki międzyzębowe, płyny do płukania jamy ustnej);

– Żuciu bezcukrowej gumy po jedzeniu i piciu, gdy jesteśmy poza domem i nie możemy umyć zębów;

– Regularnym odwiedzaniu lekarza stomatologa, co najmniej raz na 6 miesięcy.

Sebastian Daukszewicz

chron_dzieciece_usmiechy01

chron_dzieciece_usmiechy02 chron_dzieciece_usmiechy03 chron_dzieciece_usmiechy04 chron_dzieciece_usmiechy05 chron_dzieciece_usmiechy06 chron_dzieciece_usmiechy07 chron_dzieciece_usmiechy08 chron_dzieciece_usmiechy09 chron_dzieciece_usmiechy10 chron_dzieciece_usmiechy11 chron_dzieciece_usmiechy12 chron_dzieciece_usmiechy13 chron_dzieciece_usmiechy14 chron_dzieciece_usmiechy15 chron_dzieciece_usmiechy16 chron_dzieciece_usmiechy17 chron_dzieciece_usmiechy18 chron_dzieciece_usmiechy19 chron_dzieciece_usmiechy20 chron_dzieciece_usmiechy21 chron_dzieciece_usmiechy22 chron_dzieciece_usmiechy23 chron_dzieciece_usmiechy24 chron_dzieciece_usmiechy25 chron_dzieciece_usmiechy26 chron_dzieciece_usmiechy27 chron_dzieciece_usmiechy28

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *