Chrońmy las przed pożarem – nie wypalajmy traw!

Chronmy_las

 

Wiosna to czas, gdy cała przyroda budzi się do życia, dla wielu z nas to najpiękniejsza pora roku, z wielkim upodobaniem i energią zabieramy się do wiosennych porządków, ciesząc się urokami ciepłej, słonecznej pogody. Jak Polska długa i szeroka nad wieloma drogami, polami czy nad ogródkami zaczynają się unosić kłęby dymu. Zaczyna się bezprawne wiosenne wypalanie traw na łąkach, poboczach dróg i torowisk, na działkach i użytkach. Leśnicy całej Polski apelują o niewypalanie traw.

Mimo wielu zagrożeń, jakie niesie ze sobą ten bezmyślny proceder staje się on w naszym kraju niechlubną tradycją. Należy podkreślić, że wypalając trawy ani nie użyźnimy ziemi, ani nie zwalczymy rosnących w takim miejscu chwastów. Wprost przeciwnie – jakość plonów może pogorszyć się o 5 – 8 %, a głębiej ukorzenione chwasty, pomimo wypalenia wierzchniej warstwy roślinnej, odrodzą się, jako pierwsze.

Podczas takiego wypalania zniszczeniu ulega wiele pożytecznych roślin m.in. motylkowych, ziół, traw. W wielu miejscach bezpowrotnie niszczy się miejsca bytowania wielu ptaków i ssaków m. in. skowronków, kuropatw, bażantów, saren, zajęcy.

Wypalając trawy, nieużytki, pobocza dróg i torowisk czy pozostałości roślinne stwarza się bardzo poważne zagrożenia dla okolicznych domów i gospodarstw, dla mieszkających tam ludzi oraz dla tych, którzy sami rozpalili zgubny ogień jak i tych, którzy uczestniczą w akcji gaśniczej.

Zgodnie z obowiązującym prawem za wypalanie roślinności na pastwiskach, łąkach, nieużytkach, rowach, torfowiskach, poboczach dróg i torowisk grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech.

Wiele łąk, pastwisk, dróg, torowisk bezpośrednio graniczy z terenami leśnymi. Ogień w takich miejscach, niezwykle łatwo, może przedostać się do lasu. Odrodzenie się przyrody na spalonej powierzchni trwa latami. To, co cieszy wszystkich leśników i miłośników przyrody to fakt, że z roku na rok rośnie świadomość zagrożeń, jakie niesie ze sobą wiosenne wypalanie traw wśród społeczeństwa i tym samym zmniejszanie skali tego niechlubnego procederu.

Raz jeszcze przestrzegamy przed zagrożeniami wynikającymi z wiosennego wypalania roślinności i apelujemy o rozsądek!

Grażyna Wolska
rzecznik prasowy
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych
w Pile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *