„Cieszę się, że ludzie kochają ten sport, kibicują i wspierają nas”

Zapraszamy do lektury wywiadu z czołowym żużlowcem drugiej ligi żużlowej w sezonie 2014 – Witalijem Biełousowem, który podjął decyzję o opuszczeniu klubu Victoria Piła. Dla Rosjanina to był udany, choć trudny sezon.

Na początku naszej rozmowy dokonaj podsumowania tegorocznego sezonu. Przypomnijmy, że był to pierwszy rok twoich startów, jako seniora.

– Każdy sezon jest udany, jeśli nie masz kontuzji. Wyniki w sezonie miałem dobre, walczyłem o każdy punkt dla drużyny Victorii Piła i Mega-Lada. Poza tym zająłem trzecie miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Rosji Seniorów, złoty medal Drużynowych Mistrzostw Rosji, brązowy medal Mistrzostw Europy Par. Zostałem także najlepszym zawodnikiem w lidze rosyjskiej, zdobywając najwięcej punktów. Uważam, że sezon 2014 był dla mnie bardzo udany, choć trudny, bo miałem problemy sprzętowe i finansowe.

Już wiemy, że postanowiłeś zrobić kolejny krok w rozwoju swojej kariery i podpisałeś kontrakt z Orłem Łódź, który jeździ w wyższej klasie rozgrywek Nice Polskiej Ligi Żużlowej niż Victoria Piła. Dlaczego klub pana Skrzydlewskiego?

– Po sezonie powiedziałem sobie, że chcę startować w polskiej pierwszej lidze, żeby rozwijać swoją karierę sportową. Dlatego wybrałem Orła Łódź. Jeśli chodzi o Piłę, to powiem, że nawet nie dzwonili do mnie, nie rozmawiali o kontrakcie. Oprócz tego Victoria Pila nie zapłaciła mi wszystkich pieniędzy za ten sezon, chociaż robiłem dobry wynik dla tej drużyny w polskiej lidze.

W Pile spędziłeś dwa sezony. Odchodzisz z Victorii, jako lider zespołu, który podobnie jak Piotr Świst był najskuteczniejszym zawodnikiem w zespole Janusza Michaelisa. Jak wspominasz ten czas?

– Wspominam bardzo dobrze dwa sezony w Pile. Czasami brakowało dobrej atmosfery w drużynie, a gdyby ona była, wyniki Victorii byłyby o wiele lepsze.

W Pile żużel to sport numer jeden i sporo kibiców jak na drugoligowe rozgrywki. Jak oceniasz pilską publiczność?

– W całej Polsce żużel to sport numer 1. Myślę, że jakby w Pile startowali zawodnicy z wyższych lig to żużel byłby na wyższym poziomie a kibiców jeszcze więcej. Cieszę się, że ludzie kochają ten sport, kibicują i wspierają nas.

Będąc w Pile spotkałeś na swojej drodze ludzi, przyjaciół, sponsorów, którzy ci pomagali. Może warto abyś te osoby wymienił i im serdecznie jeszcze raz podziękował?

– Spotkałem w Pile bardzo wielu dobrych ludzi, którym chciałbym podziękować. Są to
Marcin Wróblewski, Michał Wojtania, Adam Zemkowski, Maciej Szczap, Adam Nowakowski (mechanik), Sebastian Daukszewicz, Kamil Adamczyk, Jakub Wicher (Express TV), Andrzej Puto (Geronimo Motorbikes), Radosław Maciejewski (Akademia Nurkowania Longimanus), Damian Krawczyk, redakcja Tętna Regionu i inni. To oni bardzo mi pomogli w załatwieniu wielu spraw. W tym gronie są osoby, dzięki którym czułem się jak w domu. Dziękuję także sponsorom za okazałą pomoc: Jackowi Pionke (Veskez), Damianowi Majewskiemu (Fleszkomp). Będę starał się osiągnąć jak najlepszy wynik w sezonie 2015!

Zima to odpoczynek, ale pewnie równiez przygotowania do nowego sezonu. Jak planujesz się przygotować do sezonu, aby wywalczyć miejsce w Orle?

– Przygotowując się do sezonu jeżdżę dużo na crossie i ćwiczę fizycznie. Oglądam prawie wszystkie swoje zawody na video i przez to wiem, co muszę jeszcze poprawić. Staram się cały czas eliminować błędy, które popełniam w trakcie jazdy na żużlu. Wtedy stanę się solidnym zawodnikiem w swoich drużynach.

Na koniec, chciałbyś coś przekazać pilskim sympatykom Speedwaya?

– Chciałbym podziękować kibicom z Piły. Wspierali mnie zawsze a ja to czułem i to mi bardzo pomagało. Zauważyłem, że w Pile bardzo kochają żużel. Myślę, że kiedyś na pewno, żużel będzie tu na jeszcze lepszym poziomie sportowym. Jeszcze raz dziękuję za wszystko i życzę Szczęśliwego Nowego 2015 Roku.

Rozmawiał: Sebastian Daukszewicz

wywiad_z_bielousowem10

wywiad_z_bielousowem12 wywiad_z_bielousowem11

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *