Co robić na wypadek pożaru? Ćwiczenia w Starostwie

Wydane 7 czerwca 2010 roku rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji, dotyczące ochrony przeciwpożarowej budynków, zaleca zarządcy obiektu użytkowanego przez grupę ponad 50 osób przeprowadzanie ćwiczeń ewakuacyjnych przynajmniej raz na dwa lata.

W takich właśnie ćwiczeniach wzięli udział pracownicy Starostwa Powiatowego w Pile. Rzecz działa się w mroźny, czwartkowy poranek, piątego stycznia. Na prośbę kierownictwa urzędu, symulowaną akcję ratowniczą przygotowała Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pile. W trakcie działań pracownicy sprawnie opuścili budynek. Nieliczni, których poproszono o pozostanie, zostali ewakuowani za pomocą strażackiej drabiny z koszem lub wyniesieni głównym wyjściem. Sprawna akcja trwała kilkanaście minut.

– Bardzo dziękuję pracownikom, a przede wszystkim strażakom, z panem komendantem na czele, za wzorcowe przeprowadzenie ćwiczeń. Wszelkiego rodzaju działania prewencyjne traktujemy z dużą powagą, bo wiemy, jak bardzo mogą pomóc w sytuacji realnego zagrożenia – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski. Brygadier Rafał Mrowiński, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Pile, dodaje: – Mimo że budynek Starostwa jest duży, a petenci mogą się znajdować na każdym piętrze, nie mieliśmy kłopotów z ewakuacją. Kierownictwo każdego wydziału zostało zobowiązane do poinformowania, czy wszyscy pracownicy opuścili stanowiska i zrobiło to bardzo szybko. Z kolei my mogliśmy przećwiczyć kilka istotnych etapów naszych działań, od sprawnego dojazdu na miejsce zdarzenia, na udzielaniu pierwszej pomocy skończywszy.

Zdobyta wiedza szybko się nie ulotni, choć w tym szczególnym przypadku wolelibyśmy nie wykorzystywać teorii w praktyce.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Pile

co_robic_na_wypadek_pozaru00

co_robic_na_wypadek_pozaru05 co_robic_na_wypadek_pozaru01 co_robic_na_wypadek_pozaru02 co_robic_na_wypadek_pozaru03 co_robic_na_wypadek_pozaru04