Co robić, żeby kot miał piękną sierść?
Panie Doktorze, mam dziewięcioletnią kotkę, która od dłuższego czasu ma bardzo brzydką sierść. Wydaje się przetłuszczona, jakby była posklejana. Jest matowa i ciągle wypada. Koleżanka ma kotkę, z którą przyjeżdża do Pana i jej kotka ma śliczną sierść. Czy jest możliwa poprawa? Jeżeli jest to proszę o jakąś pomoc. Jadwiga z Budzynia.
Dobrze się stało, że zauważyła pani problem, który jest często lekceważony przez właścicieli kotów. Przyczyn brzydkiej sierści jest wiele. Niemniej główną przyczyną brzydkiej sierści pierwotnej lub wtórnej jest złe żywienie.
Kotów w naszych domach ciągle przybywa, również tych rasowych. W związku z czym rośnie rynek przeróżnych karm. Producenci prześcigają się w produkcji coraz różniejszych karm i smakołyków. Sklepy zoologiczne starają się to sprzedać, a koty stają się coraz bardziej wybredne. Dlatego więc, producenci starają się produkować jak najtaniej, z uwagi na konkurencję cenową, oraz jak najsmaczniej. W związku z czym karmy robione są z produktów słabej jakości, ubogie w mięso oraz niezbędne składniki pokarmowe. Bogate są natomiast w sól oraz inne dodatki smakowe. Duża zawartość soli, której dopuszczalna dawka dla kota, często jest nawet kilkukrotnie przekroczona, prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia nerek. Sierść kota, który ma uszkodzone nerki, zawsze będzie matowa, szczególnie wtedy, gdy żywienie nie uwzględnia tego schorzenia.
Problem złego żywienia jest ogromny. Wielu z państwa jest przekonanych, że bardzo dobrze żywi swoje koty, gdyż kupuje specjalną karmę dla kotów. Niestety, koty są zwierzętami bardzo wymagającymi pod kątem jakości pożywienia, na pewno dużo bardziej niż psy.
Pierwszym objawem chorobowym wynikającym z nieodpowiedniego żywienia będzie właśnie brzydka sierść. Sierść kota powinna być lśniąca, puszysta i nie powinna wypadać. Właściciel kota rzadko przychodzi do lekarza weterynarii z powodu brzydkiej sierści swojego pupila. To lekarz często pierwszy zwraca uwagę na ten problem, nierzadko ku wielkiemu zdziwieniu właściciela kota.
Ważne jest abyśmy wiedzieli, że tłusta, matowa i wypadająca sierść nigdy nie jest czymś normalnym. Zawsze jest objawem głębszego problemu, wynikającego z niewłaściwego żywienia lub konkretnego stanu chorobowego. Dlatego tak ważne jest, aby kot był prawidłowo żywiony. Diety weterynaryjne 4T VetExperta, bardzo dobrze uzupełniają niedobory składników pokarmowych, a także poziom soli jaki w nich jest, mieści się we właściwych normach. Większość wybrednych kotów ze smakiem je zjada z uwagi na unikalną technologię produkcji. Dodatkowo, karmy te nie zawierają chemicznych konserwantów.
Oprócz karmy, można kotom dostarczać odpowiednich suplementów, wpływających korzystnie na wygląd sierści. Warto je jednak zakupić w przychodni weterynaryjnej, gdyż podobnie jak karmy tak również suplementy dla zwierząt nie podlegają nadzorowi, przez co jakość może być nieodpowiednia, co wiązać się może z różnymi komplikacjami.
Warto jest też od czasu do czasu kota wykąpać. Niemniej jednak zawsze musi to być bardzo dobrej jakości szampon, najlepiej polecony przez lekarza weterynarii. Wygląd kota po takim spa zawsze będzie lepszy i dodatkowo mocno zmniejszy ilość kocich alergenów.
Zapraszam wszystkich czytelników do lektury poprzednich zagadnień na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.
Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.as-przychodnia.pl
www.weterynarz.pila.pl
www.weterynarze.pila.pl
Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.
Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra odpowie na Wasze pytania i rozwieje każdą wątpliwość.