Co samorządy muszą wiedzieć o PPK?

co_samorzady_musza

Rusza cykl seminariów Pekao TFI i Instytutu Emerytalnego skierowanych do samorządów. Eksperci odpowiedzą na najczęściej zadawane pytania o Pracownicze Plany Kapitałowe. Pierwsze spotkanie online już 22 października 2020 o godz. 12.

Ustawą PPK zostali objęci również pracodawcy i pracownicy Jednostek Sektora Finansów Publicznych, czyli instytucje rządowe, samorządy, publiczne szkoły i szpitale. Jest to duże wyzwanie dla osób odpowiedzialnych za sprawy pracownicze w tych instytucjach. Aby ułatwić przeprowadzenie procesu w placówkach samorządowych, Pekao TFI zorganizuje cykl seminariów wyjaśniających założenia programu.

– Przygotowaliśmy seminaria, które wskażą samorządom konkretne rozwiązania i aktualny stan prawny. Partnerem wydarzenia jest Instytut Emerytalny, który skupia ekspertów zajmujących się tematyką regulacji systemu emerytalnego, ubezpieczeń oraz długoterminowych oszczędności – mówi Piotr Dygas, dyrektor departamentu klientów strategicznych z Pekao TFI.

Jednostki samorządowe, podobnie jak przedsiębiorstwa, zostały objęte zmianami. W przeciwieństwie jednak do przedsiębiorstw, sektor publiczny podlega innym regulacjom prawnym.

– W związku z tym, że większość jednostek sektora finansów publicznych rozpoczęła przygotowania mające na celu utworzenie PPK, zamierzamy przedstawić nasze wyjaśnienia związane z nowym Prawem zamówień publicznych w kontekście tworzenia PPK – mówi Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.

Samorządy mają obowiązek podpisania umowy o zarządzanie PPK z wybraną instytucją finansową do 26 marca 2021 r. Wyboru nie powinno odkładać się na ostatnią chwilę, ponieważ cały proces zajmuje czas. Poza tym jeszcze tylko do końca roku przy podpisywaniu umów o zarządzanie PPK nie będzie miało zastosowania Prawo zamówień publicznych.

– Podczas spotkania online omówimy tematy kluczowe z punktu widzenia jednostek samorządu terytorialnego: czym są PPK i jak działają, jakie są etapy wdrożenia PPK, czy przy wyborze dostawcy PPK należy stosować Prawo zamówień publicznych, jakie Pracodawca ma obowiązki ustawowe? W ostatnim czasie wyjaśniło się bardzo dużo stawianych wcześniej znaków zapytania, warto ugruntować sobie wiedzę o interpretacji przepisów i ich zastosowaniu w praktyce – zauważa Piotr Dygas z Pekao TFI.

Pierwsze z cyklu seminariów Pekao TFI i Instytutu Emerytalnego odbędzie się 22.10.2020 o godz. 12.00. Kolejne odbędą się w tygodniowych odstępach. Zapisy na seminarium na stronie: https://pekaotfi.pl/produkty/ppk/ppk-dla-samorzadow#formularz-webinar-samorzady

red