Ćwiczenia na lodzie – bezpieczne ferie

W dniach 18, 19, 20 stycznia 2016 roku, strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 1 i 2 z Piły oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z Białośliwia i Wyrzyska uczestniczyli w ćwiczeniach na zamarzniętym Zalewie Koszyckim.  Ćwiczenia podzielone został na trzy moduły szkoleniowe.

Pierwszy – zrealizowany na terenie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 2 w Pile przeprowadzony wspólnie z ratownikami medycznymi dotyczył udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom w hipotermii.

Drugi moduł szkoleniowy – nurkowy zrealizowany pod 15 centymetrową taflą lodu przez wyznaczonych strażaków Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno – Nurkowego KP PSP w Pile.

Trzeci moduł szkoleniowy dotyczył wykorzystania w praktyce sprzęt ratowniczego przez jednostki OSP i PSP w postaci deski lodowej oraz ubrań specjalnych do pracy w wodzie. Łącznie w ćwiczeniach uczestniczyło 60 strażaków PSP i OSP z 5 jednostek straży pożarnej.

Strażacy apelują do wszystkich mieszkańców, aby zachować rozwagę i  nie wchodzić na zamarznięte rzeki, sadzawki, stawy i jeziora. Nigdy nie ma gwarancji, że płyta lodowa jest gruba na całej powierzchni.

W miejscach zacienionych gdzie nie ma bezpośredniego nasłonecznienia, pokrywa lodowa jest największa i często wprowadza w błąd w ocenie swojego bezpieczeństwa.

Opracowanie: mł. bryg. Zbigniew Szukajło
Zdjęcia: kpt. Paweł Kamiński

cwiczenia_na_lodzie00

cwiczenia_na_lodzie10 cwiczenia_na_lodzie01 cwiczenia_na_lodzie02 cwiczenia_na_lodzie03 cwiczenia_na_lodzie04 cwiczenia_na_lodzie05 cwiczenia_na_lodzie06 cwiczenia_na_lodzie07 cwiczenia_na_lodzie08 cwiczenia_na_lodzie09

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *