Ćwiczenia na lodzie – bezpieczne ferie

19 lutego 2015 roku, strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 1 i 2 z Piły oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Piły, Szydłowa i Białośliwia uczestniczyli w ćwiczeniach na zamarzniętym Jeziorze Płotki.

Teren ćwiczeń podzielony został na trzy moduły szkoleniowe. Pierwszy moduł – nurkowy zrealizowany pod 5-centymetrową taflą lodu przez wyznaczonych strażaków Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno – Nurkowego KP PSP w Pile. Drugi moduł szkoleniowy dotyczył wykorzystania w praktyce nowo zakupionego sprzęt ratowniczego przez jednostki OSP w postaci łodzi ratowniczej w wersji lodowej oraz ubrań specjalnych do pracy w wodzie. Trzeci moduł szkoleniowy przeprowadzony wspólnie z ratownikami medycznymi dotyczył udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom w hipotermii.

Ćwiczenia obserwował mł. bryg. Rafał Mrowiński – Komendant Powiatowy PSP w Pile. Szczególne podziękowania za udział w ćwiczeniach Komendant skierował do strażaków ochotników, którzy co roku zdobywają nowy sprzęt ratowniczy i czynnie uczestniczą w szkoleniach organizowanych na terenie powiatu, przez co stale podnoszą swoje kwalifikacje. Łącznie w ćwiczeniach uczestniczyło 30 strażaków PSP i OSP z 5 jednostek straży pożarnej.

STRAŻACY APELUJĄ !!!

Grubość lodu wynosząca od 2 do 5 centymetrów stwarza realne zagrożenie dla wszystkich osób przebywających w obrębie zamarzniętych akwenów. Strażacy apelują do wszystkich mieszkańców, aby zachować rozwagę podczas trwających ferii zimowych. Należy przestrzec dzieci, aby nie wchodziły na zamarznięte rzeki, sadzawki, stawy i jeziora. Nigdy nie ma gwarancji, że płyta lodowa jest gruba na całej powierzchni. Obecnie grubość lodu wynosi niespełna 5 centymetrów. Lód jest niejednorodny, napowietrzony i wymieszany z zamarzniętą warstwą śniegu. W miejscach zacienionych gdzie nie ma bezpośredniego nasłonecznienia, pokrywa lodowa jest największa i często wprowadza w błąd w ocenie swojego bezpieczeństwa.

OFICER PRASOWY
KP PSP w Pile
mł. bryg. Zbigniew Szukajło
Zdjęcia: kpt. Paweł Kamiński

cwiczenia_na_lodzie10

cwiczenia_na_lodzie22 cwiczenia_na_lodzie11 cwiczenia_na_lodzie12 cwiczenia_na_lodzie13 cwiczenia_na_lodzie14 cwiczenia_na_lodzie15 cwiczenia_na_lodzie16 cwiczenia_na_lodzie17 cwiczenia_na_lodzie18 cwiczenia_na_lodzie19 cwiczenia_na_lodzie20 cwiczenia_na_lodzie21

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *