Ćwiczenia pod kryptonimem „WBO Północ 2016”

Północ wielkopolski w znacznej części pokryta jest obszarami leśnymi, a ponadto na obszarze tym występuje bardzo dużo jezior i rzek. Warunki topograficzne powiatu chodzieskiego są tego przykładem (31 jezior oraz 35 procent powierzchni to obszary leśne), dlatego też w dniu 28 czerwca 2016 roku na terenie gminy Chodzież i gminy Margonin odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem „WBO Północ 2016”.

Były to największe jak dotąd manewry na terenie powiatu chodzieskiego, w których uczestniczyła grupa operacyjna z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu pod dowództwem mł. bryg. Jarosława Kuśmirka – Naczelnika Wydziału Operacyjnego, Kompania Specjalna Centralnego Obwodu Operacyjnego (COO) „WIELKOPOLSKA 3” pod dowództwem st. kpt. Sławomira Gołębiarka z KP PSP Słupca, Kompania Gaśnicza Wielkopolskiego Obwodu Operacyjnego (WOO) „PIŁA” pod dowództwem mł. bryg. Leszka Naranowicza z KP PSP Chodzież oraz siły i środki Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu chodzieskiego pod dowództwem kpt. Macieja Zwierzykowskiego z KP PSP Chodzież. W ćwiczeniach uczestniczyli również instruktorzy: st. kpt. Piotr Mądry z KM PSP Poznań, kpt. Jarosław Kołak z KP PSP Piła oraz ogn. Mariusz Janowicz z KP PSP Gniezno, którzy w profesjonalny i bardzo ciekawy sposób przekazali uczestnikom niezbędną wiedzę.

Ćwiczenia rozpoczęły się o poranku w Chodzieży, gdzie wyznaczony został punkt koncentracji sił i środków. Po sprawdzeniu gotowości pod kątem działań ratowniczo-gaśniczych w ramach odwodów operacyjnych, przystąpiono do części warsztatowej. Wprowadzenie teoretyczne, które odbyło się w Chodzieskim Domu Kultury zaprezentował w formie wykładu mł. bryg. Jarosław Kuśmirek z KW PSP w Poznaniu. Następnie zastępy PSP i OSP, w kolumnach eskortowanych przez policję przegrupowały się w okolice miejscowości Margonin, gdzie przystąpiono do części praktycznej warsztatów. Kompania COO ćwiczyła na jeziorze Margonińskim manewrowanie jednostkami pływającymi, ratownictwo wodne oraz techniki holowania. Z kolei druga grupa strażaków (Kompania Gaśnicza WOO) szkoliła się na specjalnie przygotowanych stanowiskach w Nadleśnictwie Podanin: m.in. udoskonalano wiedzę na temat organizacji punktów czerpania wody, budowaniu magistrali z węży tłocznych W-75 czy organizacji bufora wodnego. Następnie wspólnie z pracownikami Lasów Państwowych realizując praktyczne rozwinięcia bojowe, przeprowadzono natarcie 6 prądami gaśniczymi wody na symulowany pożar w oddziale nr 346 w Leśnictwie Margonin. W gaszeniu pożaru pomagał również gaśniczy samolot typu DROMADER, który dokonał celnego zrzutu wody na oddział 364.

Na ćwiczeniach obecni również byli: Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej  w Chodzieży bryg. Przemysław Skonieczny, Naczelnik Wydziału Ochrony Ekosystemów z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile Sławomir Majewski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Podanin Jacek Kulpiński oraz przedstawiciele Nadleśnictwa Sarbia oraz Nadleśnictwa Durowo.

Organizacja łączności na terenie ćwiczeń została zrealizowana w oparciu o specjalny samochód dowodzenia i łączności z KW PSP w Poznaniu.

Podziękowania należą się w szczególności dla Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile Pana Ryszarda Standio oraz dla Nadleśniczego Nadleśnictwa Podanin Jacka Kulpińskiego i wszystkich zaangażowanych pracowników Lasów Państwowych za organizację i współpracę wykazaną podczas ćwiczeń. Ponadto za pomoc w realizacji manewrów podziękowania kierowane są do Komendanta Powiatowego Policji w Chodzieży insp. Przemysława Dorniaka oraz do Dyrektora Chodzieskiego Domu Kultury Pana Marcina Kity.

W manewrach uczestniczyło 40 samochodów gaśniczych i specjalnych, w tym 8 łodzi ratowniczych w sile 140 strażaków PSP i OSP z terenu całego województwa wielkopolskiego.

Opracowanie: mł. bryg. Leszek Naranowicz
Zdjęcia: mł. kpt. Krzysztof Zawistowski

cwiczenia_pod_kryptonimem00

cwiczenia_pod_kryptonimem11 cwiczenia_pod_kryptonimem01 cwiczenia_pod_kryptonimem02 cwiczenia_pod_kryptonimem03 cwiczenia_pod_kryptonimem04 cwiczenia_pod_kryptonimem05 cwiczenia_pod_kryptonimem06 cwiczenia_pod_kryptonimem07 cwiczenia_pod_kryptonimem08 cwiczenia_pod_kryptonimem09 cwiczenia_pod_kryptonimem10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *