Ćwiczenia – taktyka gaszenia lasów i nieużytków

W trudnych warunkach terenowych, w dniu 31 marca 2015 roku w okolicach miejscowości Borówki (gmina Szamocin) odbyły się ćwiczenia taktyczno – bojowe jednostek ochrony przeciwpożarowej powiatu chodzieskiego oraz służb współpracujących, których głównym tematem była taktyka gaszenia pożarów lasów i nieużytków.

W ćwiczeniach brało udział łącznie 8 zastępów gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP w Chodzieży oraz Ochotnicze Straże Pożarne: OSP KSRG Lipa Nowy Dwór, OSP KSRG Margonin, OSP Heliodorowo, OSP Laskowo, OSP Lipia Góra. Strażacy mogli w trudnym terenie przećwiczyć wszystkie aspekty realizowane podczas dużych pożarów lasów i nieużytków takie jak: organizacja łączności radiowej na miejscu akcji  podziałem na kanały ratowniczo – gaśnicze, dowożenie, przetłaczanie i przepompowywanie wody na dalekie odległości, podawanie prądów wody w natarciu i obronie, organizację zaplecza logistycznego i wiele innych.  Łącznie w ćwiczeniach uczestniczyło 32 strażaków oraz leśnicy z Nadleśnictwa Podanin i Policja.

Obserwujący ćwiczenia Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży bryg. Przemysław Skonieczny na podsumowaniu bardzo podziękował wszystkim uczestnikom manewrów za poświęcenie i udział oraz przedstawicielom Lasów Państwowych za udostępniony teren do ćwiczeń.

Tekst i zdjęcia: st. kpt. Leszek Naranowicz

cwiczenia_taktyka_gaszenia10

cwiczenia_taktyka_gaszenia20 cwiczenia_taktyka_gaszenia19 cwiczenia_taktyka_gaszenia18 cwiczenia_taktyka_gaszenia17 cwiczenia_taktyka_gaszenia16 cwiczenia_taktyka_gaszenia15 cwiczenia_taktyka_gaszenia14 cwiczenia_taktyka_gaszenia13 cwiczenia_taktyka_gaszenia12 cwiczenia_taktyka_gaszenia11

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *