Ćwiczenia wodno-lodowe

W dniach od 26 do 28 stycznia 2016 roku odbyło się szkolenie doskonalące dla strażaków ratowników Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży  oraz dla druhów z OSP KSRG Milcz, OSP KSRG Margonin i OSP KSRG Szamocin w zakresie ratownictwa wodnego i lodowego. Powiat chodzieski posiada na swoim terenie dużo zbiorników i cieków wodnych, co może być potencjalnym źródłem powstania zagrożeń na tych akwenach.

Przez trzy dni zmiany służbowe Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP wspólnie ze strażakami z OSP ćwiczyli procedury i sposoby prowadzenia działań ratowniczych w przypadku wpadnięcia do wody lub załamania się tafli lodu na jeziorze Karczewnik. OSP KSRG Milcz od niedawna posiada łódź lodową i podstawowy sprzęt do ratownictwa wodnego, ćwiczenia były więc doskonała okazją do zapoznania się z tym sprzętem przez inne jednostki.

Pozorantem, pod którym zarwał się lód, był jeden z ratowników PSP, odpowiednio zabezpieczony i ubrany w tzw. ubranie niezatapialne zapewniające mu pływalność. Pozostali ratownicy ćwiczyli sposoby dotarcia do poszkodowanego oraz podjęcia go z wody. W trakcie ćwiczeń wykorzystywano tzw. deskę lodową, która specjalnie została skonstruowana do tego typu akcji, oraz inne elementy, takie jak drabinę czy deskę typu nosze. Wszyscy ratownicy byli odpowiednio ubrani i zabezpieczeni oraz asekurowani z brzegu przez swoich kolegów. Podczas ćwiczeń przypomniano również zasady łączności radiowej podczas tego typu akcji oraz zasady udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy w tego typu zdarzeniach.

Tekst: st. str. Krzysztof Majewski
Zdjęcia: archiwum JRG

cwiczenia_wodno00

cwiczenia_wodno07 cwiczenia_wodno01 cwiczenia_wodno02 cwiczenia_wodno03 cwiczenia_wodno04 cwiczenia_wodno05 cwiczenia_wodno06

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *