Cyberprzemocy mówimy NIE!

W środę, 2 marca 2016 roku uczniowie klas V i VI ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Dzieci Polskich w Pile wzięli udział w spotkaniu o cyberprzemocy i szeroko pojętym bezpieczeństwie w sieci. Naszymi gośćmi byli podinspektor Zbigniew Bogusz i komisarz Michał Zielonka z Zakładu Służby Kryminalnej w Szkole Policji w Pile.

Na początku goście scharakteryzowali zjawisko cyberprzemocy, które na pozór niewinne, może wyrządzić ogromne szkody. Mówili o tym, że ofiarami bardzo często są osoby młode.  Nastolatkowie w wielu przypadkach są sprawcami tych zdarzeń. Prelegenci opowiedzieli uczniom o podstawowych formach cyberprzemocy czyli nękaniu, straszeniu, szantażowaniu czy podszywaniu się pod kogoś. Zwrócili uwagę uczniów na ochronę ich prywatności podczas korzystania z Internetu. Dotyczyło to nie tylko udostępniania danych personalnych, adresu, nazwy szkoły czy zdjęć, ale zdawałoby się zupełnie nieistotnych informacji jak np. spędzanie wolnego czasu. Goście skoncentrowali się na budowaniu świadomości o zagrożeniach, z jakimi mogą się zetknąć użytkownicy Internetu. Mówili o kompromitujących materiałach, ukradkiem robionych zdjęciach, nagranych telefonami filmikach, które „wrzucone” do sieci w krótkim czasie docierają do wielu ludzi, a jeśli taką przemocą zostanie dotknięta osoba bardzo wrażliwa, może to spowodować głębokie traumy, a nawet prowadzić do samobójstwa. Panowie uczulili też uczniów, że raz zamieszczone informacje w Internecie pozostają w nim praktycznie na zawsze. Później była mowa o pozytywnych wartościach w życiu każdego człowieka, o szanowaniu prywatności innych i o tym, do czego może prowadzić „nadużywanie” Internetu.

Pod koniec spotkania goście poruszyli temat konsekwencji i kar przewidywanych za obrażanie, zastraszanie, ośmieszanie czy nękanie. Podkreślili, że cyberprzemoc jest przestępstwem i jej przejawy należy zgłaszać odpowiednim organom. Zwrócili też uwagę na to, gdzie ofiary cyberprzemocy mogą szukać pomocy i wsparcia – u rodziców, pedagoga, wychowawców lub innej zaufanej osoby.

Młodzieży spotkanie bardzo się podobało, bo goście w przystępny sposób uświadomili, jak destrukcyjne i nieodwracalne mogą być z pozoru błahe zaczepki i nękanie innych za pomocą mediów elektronicznych.

Katarzyna Bruzda

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *