Człowiek „wielu talentów”

Kto by nie pragnął, aby bliźni określali go „człowiekiem wielu talentów!” Pewnie każdy ma tego typu marzenia. Są osoby, które posiadają zdolności w dwóch, no może w trzech dziedzinach. Jednak posiadać zdolności, to nie znaczy być mistrzem w każdej z nich. Bo chyba nikt nie spotkał współczesnego Leonarda da Vinci! Tacy ludzie nie rodzą się na kamieniu! Dzięki jego wynalazkom ludzkość posunęła się niewiarygodnie naprzód. To był gość!

Nie ma takich… a jednak chyba są. Przynajmniej jeden. On, co prawda, nie jest twórcą epokowych wynalazków, ale zna się na prawie wszystkim. Jest wspaniałym włodarzem powiatu, genialnym organizatorem, prawnikiem, ekonomistą, sędzią bokserskim, ba, nawet dziennikarzem śledczym i prezenterem telewizyjnym. Niedawno pokazał również swoje talenty medyczne, oceniając pilskich lekarzy i nazywając ich bucami, leniami etc. To wspaniałe podejście do lekarzy z lecznicy, której reprezentuje organ założycielski (prowadzący), znalazło nawet swój finał w sądzie. Bo medycy, może nieposiadający tak wielu talentów, nie dają sobie w kaszę dmuchać, a tym bardziej siebie obrażać. Podobno niedawno obudził się u tego pana kolejny talent, a może nawet kilka. Podobno stał się zwolennikiem neologizmu „covidowa choinka” i ów neologizm powiela. Zatem mamy również współczesnego estetę, o plastycznej duszy. Słowem, pilskiego Petroniusza.

Ale pal sześć. Niech włodarz powiatu będzie nawet współczesnym Leonardem da Vincim. Niech ma wiele koników. Ale przede wszystkim niech będzie starostą dbającym o swą arendę i mieszkającą tu „trzódkę”. Nie godzi się, w niecodziennej pandemicznej sytuacji, opuszczać swój urząd na kilkanaście dni, aby w Bułgarii bawić się w sędziowanie turnieju bokserskiego. Włodarz musi być włodarzem 24 godziny na dobę.

Znam wielu starostów, którzy chcąc dobrze służyć społeczeństwu i efektywnie wykonywać swą pracę… nie mają czasu na rozwój swoich „talentów” i oddawanie swemu hobby. A tak przy okazji: kto zna się na wszystkim, nie zna się na niczym!

Marek Mostowski

czlowiek_wielu_talentow1_01

czlowiek_wielu_talentow1_02