Czy doczekamy się przebudowy stadionu żużlowo-piłkarskiego w Pile?

Jeszcze jakiś czas temu pojawiły się w ogólnopolskich mediach żużlowych czy wśród głosów kibiców kłamliwe stwierdzenia, że stadion w Pile, na którym mecze rozgrywała Polonia to ruina. Owszem sam tor wymaga wymiany nawierzchni, bandy wymagają remontu za to zielona  murawa stadionu jest zadbana i służy dzieciom i młodzieży, którzy nawet przy oświetleniu mogą trenować i rozgrywać mecze piłki nożnej. Jednak to najpopularniejszą  dyscypliną w Pile i regionie jest żużel, i aby jakiś podmiot mógł odrodzić ponownie ten sport, zgłosić drużynę do ligi, potrzebna jest modernizacja tego obiektu. 21 grudnia na konferencji prasowej Piotra Głowskiego, prezydenta Piły oraz dyrektora MOSiR Dariusza Kubickiego poznaliśmy plany rozbudowy stadionu przy Bydgoskiej w Pile.

Budowa może pochłonąć od 6 do 10 mln złotych. Miasto liczy na pomoc z  Ministerstwa  Sportu z dofinansowaniem  oraz pilskich parlamentarzystów  (kibiców żużla) Zjednoczonej Prawicy Marcina Porzucka, który jeszcze w kampanii prezydenckiej  miał w swoim programie wyborczym przebudowę tego obiektu oraz posła Grzegorza Piechowiaka.

– Przez ostatnie kilka tygodnia można nawet miesięcy pan dyrektor dosyć intensywnie liczył przeliczał sprawdzał od strony organizacyjnej jak wyglądałby głęboki lifting  stadionu. Ale doszliśmy do wniosku, że będzie on dosyć drogi, a jednocześnie nie przyniesie skutków przez nas oczekiwanych. Propozycja, którą w tej chwili mamy jest w skali dużej przebudowy, która zmieni to powierzchnię dolną, czyli boisko i  tor  żużlowy. Choć obiektów sportowych  w mieście  mamy dużo to jednak  mamy ich pełne obłożenie.  Stąd były prośby, aby to boisko murawa była bardziej wykorzystana,  była przestrzeń boiskiem a torem.  To jest jedna przesłanka a druga jest taka, że wzięliśmy pod uwagę przebudowę  wszystkiego, co jest na zapleczu i jest to oczywiście droższa, ale z perspektywy myślę w przyszłości  to warto w to zainwestować – mówi  Piotr Głowski, prezydent Piły. – Przebudowa żużlowego stadionu kosztować będzie od 6 000 000 do 10 000 000 złotych. Część  środków na przebudowę to nasze własne miejskie środki, ale także liczymy na pomoc osób, które mogą wpłynąć choćby na Ministerstwo Sportu. Będę zwracać się szczególnie do pana Posła Porzucka o spotkanie oraz posła Piechowiaka, aby wsparli  nasze działania w pozyskaniu dla nas dofinansowanie tej inwestycji w wysokości minimum 50 procent kosztów zadania. Myślę, że wtedy te 3 miliony w naszym budżecie znajdziemy. Jeśli dofinansowanie  będzie większe to zakres prac poszerzymy. Teraz czekam na spotkanie z posłami, które planujemy na styczeń. Mam nadzieję, że nasze oczekiwania nie są nadmierne i jest to realny plan do wykonania  – dodaje Głowski.

– Korzystając, że obecnie nie ma żadnego partnera żużlowego na horyzoncie – choć prowadzimy rozmowy to już przygotowaliśmy wstępny projekt przebudowy obiektu żużlowo-piłkarskiego. Projekt przewiduje powiększenie płyty boiska piłkarskiego, do normalnych wymiarów, ale nie odbędzie się kosztem toru żużlowego. Chcemy wymienić siedziska, aby stadion liczył 5 tysięcy miejsc siedzących. Myślę, że na  rozgrywki drugiej ligi taka ilość jest wystarczająca.  Planujemy wymienić oświetlenie, nawierzchnię toru na granit,  przebudować całe zaplecze socjalno-techniczne z parkiem maszyn, pomieszczeniami socjalnymi, gabinetem lekarskim i pokojem dla sędziów i dodatkowe magazyny  – informuje o zakresie prac Dariusz Kubicki, dyrektor MOSiR w Pile.

Jak deklaruje prezydent miasto jest gotowe, aby w 2021 r. podjąć się przebudowy tego obiektu w przypadku otrzymania dofinansowania. Jeśli stadion uzyska nowe oblicze  to na pewno  jest duża szansa na powrót motocykli na ten obiekt – najpierw w formie szkółki żużlowej a za jakiś czas drużyny ligowej, na co kibice żużla liczą i czekają z niecierpliwością

Poniżej wizualizacja stadionu żużlowo–piłkarskiego przy ul. Bydgoskiej w Pile.

Sebastian Daukszewicz

czy_doczekamy_sie

czy_doczekamy_sie_02 czy_doczekamy_sie_03 czy_doczekamy_sie_04 czy_doczekamy_sie_05 czy_doczekamy_sie_06 czy_doczekamy_sie_07 czy_doczekamy_sie_08 czy_doczekamy_sie_09 czy_doczekamy_sie_10