Czy ubierać psa zimą?

milusinscy_gru_21

 

Witam, od niedawna jestem właścicielem szczeniaka rasy York. Od hodowczyni dowiedziałem się, że warto ubierać go na zimę, ponieważ pies może się przeziębić. Zawsze wydawało mi się, że ubieranie psa to przesada. Natomiast moja żona się uparła i już kupiła psu całą garderobę. Moje pytanie brzmi: czy ten pies naprawdę potrzebuje całej szafy ubrań na zimę? Pozdrawiam – Cezary z Piły.

Ubranka to zimowy temat nr 1. W sklepach zoologicznych kuszą dizajnem i kolorami. Nowi właściciele, mający psa po raz pierwszy, często zaopatrują swojego pupila we wszystko co jest dostępne w sklepie, kurtki, buciki a nawet czapeczki, nie zdając sobie sprawy z tego iż ubieranie psa może mu zaszkodzić. Do gabinetu weterynaryjnego często przychodzą ubrane psiaki. Z zasady im mniejsze tym bardziej opatulone. To jest niestety błędne podejście do tematu. Czy w ogóle można mówić o tym, że jakiś pies potrzebuje dodatkowego ubranka? Można. Istnieją sytuacje kiedy ubranko jest wręcz wskazane. Na przykład, jeśli pies, który z różnych względów został ostrzyżony na krótko w okresie zimowym, a do tej pory miał naturalną długość włosa – takie zwierzę jest narażone na szok termiczny. Z tego względu na pewno zalecane jest ubieranie psa, aby dać organizmowi czas do przystosowania się do nowych warunków, oraz aby zapobiec ewentualnym chorobom takim jak przeziębienie czy zapalenie gardła. Również psy starsze lub chore, psy z ze znacznymi ubytkami w okrywie włosowej, strzyżone na krótko, posiadające krótką przylegającą sierść z małą ilością podszerstka lub mające obniżoną odporność mogą być ubierane w mroźne dni, szczególnie przy gwałtownych zmianach temperatury.

Niektóre rasy psów mają większe predyspozycje do marznięcia zimą. Są to głównie rasy wywodzące się z ciepłych krajów, lub rasy miniaturowe takie jak chihuahua, yorkshire terrier, pinczer miniaturowy, rasy posiadające bardzo skąpa tkankę tłuszczową jak greyhound lub whippet, oraz rasy ze skąpym włosem lub nieposiadające podszerstka np. grzywacz chiński, krótko strzyżone pudle.  Psy białe, lub z długim włosem trudnym w utrzymaniu mogą być zabezpieczane przed złą pogodą jednowarstwowymi ubrankami chroniącymi przed błotem czy deszczem.

Kupno kubraczka można rozważyć także wtedy, kiedy temperatura na zewnątrz jest niska ( poniżej 10ーC), lub gdy planujemy spacer dłuższy niż 10-15 min w niskiej temperaturze, szczególnie kiedy pies nie jest do takich spacerów przyzwyczajony. Przy ubieraniu psa pojawiają się zazwyczaj dwa problemy: Psy często ubrane są za grubo, w puchowe kurtki, w których może dojść do przegrzania organizmu, lub doznają urazów skóry i otarć ze względu na złe dopasowanie lub nieodpowiedni krój ubranka. Wybierając ubranko trzeba mieć pewność, że jest dobrze dopasowane, wygodne dla psa i nie będzie podnosiło temperatury jego ciała. Dobrze jest także wziąć pod uwagę sam rodzaj materiału – psy mające tendencje do uczuleń, mogą nie tolerować niektórych tkanin. W razie wątpliwości zawsze można zasięgnąć porady u lekarza weterynarii.

Lek. wet. Katarzyna Jaworska

Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.weterynarz.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra i zespół jego lekarzy odpowiedzą na Wasze pytania i rozwieją każdą wątpliwość.