Czy w Pile łamane są prawa obywatelskie?

17 lipca w Pile przebywał Poseł Andrzej Halicki z Biurem Interwencji Obywatelskich, który na wspólnej konferencji prasowej z udziałem poseł Marii Małgorzaty Janyski i senatora Mieczysława Augustyna w reakcji na coraz częstsze informacje o przypadkach łamania praw obywatelskich w Polsce, w tym również w Pile, obiecał podstawową pomoc prawną.

– W ostatnim czasie w naszych biurach parlamentarnych złożono szereg interwencji, które niosą znamiona łamania praw obywatelskich różnego zakresu. Dlatego poprosiliśmy Biuro Interwencji Obywatelskich, aby spotkało się z osobami, które zgłaszały takie sytuacje – mówi posłanka Maria Małgorzata Janyska z Platformy Obywatelskiej – W Pile taką ważną sprawą stała się sprawa o wszczęciu postępowania przez policję wobec pań, które solidaryzowały się z protestem osób niepełnosprawnych, który odbywał się w Sejmie. Panie na tablicy informacyjnej, która informuje, że w danym budynku jest biuro poselskie pani Marty Kubiak i pana europosła Czarneckiego, pod którym się odbyła manifestacja przykleiły na nią przylepne karteczki (można było je jednym ruchem odkleić), które wyrażały empatię wobec osób potrzebujących. Doniesienie z Art. 63a kodeksu wykroczeń na te panie do policji zgłosiła pani poseł Marta Kubiak, która powinna to odczytać, jako apel o pomoc osobom niepełnosprawnym. Dwie z trzech osób zostały przesłuchane kolejna będzie w sierpniu. Pan mecenas, który przyjechał dziś do nas z posłem Andrzejem Halickim będzie pomagał w tej sprawie – dodaje poseł Janyska.

– Biuro Interwencji Obywatelskiej powstało po to, aby żaden Obywatel nie czuł się bezbronny wobec szykan, które mogą go spotkać ze strony władzy, policji, administracji. Tak uważamy i taką pomoc każdy poseł i senator PO jest w stanie zagwarantować, ponieważ wszystkie biura parlamentarne współdziałają w ramach tej pomocy. Ja pomagam również w sprawach takich jak ta, w której przestępstwem staje się hasło Solidarność z potrzebującymi. Co ciekawe w kilkunastu miastach w Polsce posłanki PIS składają donosy na kobiety z tego samego paragrafu kodeksu karnego. Wielu mecenasów, prawników pro bono zgłasza się do takiej współpracy i za to dziękujemy – dodaje poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki.

Na konferencji prasowej Mieczysław Augustyn, senator PO prosił o pomoc i zaangażowanie posła Halickiego w sprawę Stowarzyszenia Ekologicznego Przyjaciół Ziemi Nadnoteckiej na temat  planowanej budowy Zakładu Produkcji Energii z Odnawialnych Źródeł Energii w Śmiłowie, którą to politycy PO nazywają spalarnią oraz nękania tego stowarzyszenia przez starostę pilskiego Eligiusza Komarowskiego mimo przegrywanych spraw w sądzie.

Do Biura Interwencji Obywatelskiej może się zgłosić każdy, kto uważa, że jego prawa obywatelskie zostały naruszone lub jest zdania, że władza przekroczyła w jego sprawie swoje uprawnienia. Z interwencją można zgłosić się do każdego Biura Platformy Obywatelskiej RP lub biur parlamentarzystów.

(SE)

czy_w_pile_lamane_sa_prawa01

czy_w_pile_lamane_sa_prawa02 czy_w_pile_lamane_sa_prawa03 czy_w_pile_lamane_sa_prawa04 czy_w_pile_lamane_sa_prawa05 czy_w_pile_lamane_sa_prawa06 czy_w_pile_lamane_sa_prawa07 czy_w_pile_lamane_sa_prawa08 czy_w_pile_lamane_sa_prawa09 czy_w_pile_lamane_sa_prawa10 czy_w_pile_lamane_sa_prawa11 czy_w_pile_lamane_sa_prawa12 czy_w_pile_lamane_sa_prawa13 czy_w_pile_lamane_sa_prawa14 czy_w_pile_lamane_sa_prawa15