„Czysta woda dla pokoleń”

18 października w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza – Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego w Pile, odbyło się spotkanie edukacyjne w ramach programu pt: „Czysta woda dla pokoleń”.  Akcja edukacyjna skierowana jest do młodzieży szkół średnich, studentów oraz ich opiekunów dydaktycznych. Podczas wtorkowych zajęć uczniowie mieli okazję dowiedzieć się m.in. jakie są zasoby wodne Piły, jak wygląda proces uzdatniania wody, jaką drogę musi przebyć woda, aby dotrzeć do naszych kranów i dlaczego warto ją oszczędzać.

Czysta woda jest jednym z najbardziej drogocennych zasobów. Niebawem, według badań ONZ, woda mogłaby mieć większe strategiczne znaczenie niż ropa naftowa. Już dzisiaj ponad 2 miliardy ludzi nie ma dostępu do czystej wody pitnej. Wskutek wzrostu ekonomicznego w wielu krajach rozwijających się oraz globalnego wzrostu zaludnienia problem ten jeszcze się zaostrzy. Dlatego ważne jest zapobieganie takiemu scenariuszowi i świadome, troskliwe obchodzenie się już dzisiaj.

Podczas spotkania edukacyjnego ponad 300 uczniów poznało „Tajemnice ekosystemów wodnych Północnej Wielkopolski”, które omówił Paweł M. Owsianny (Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu) a „Stan czystości wód w Północnej Wielkopolsce” przedstawił Marek Duraj (Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu). Jako ostatni w „Wodny świat Piły” młodych uczestników wprowadził Mariusz Bednarczyk (prezes Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Pile, który na koniec spotkania edukacyjnego przeprowadził Quiz ekologiczny. Jak się okazało wiedza uzyskana na tym spotkaniu przyczyniła do poprawnych odpowiedzi na zadane pytania. Osoby, które udzieliły prawidłowych odpowiedzi zostały nagrodzone drobnym upominkiem.

Wykłady oraz wspólna zabawa prowadzone podczas spotkania, miały na celu przybliżenie uczestnikom zagadnień związanych z wodą oraz rozwijanie w nich poczucia odpowiedzialności za ochronę zasobów wodnych.

Spotkanie było dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

A o to sposoby oszczędzania wody

Stosując poniższe sposoby oszczędzania wody możesz zaoszczędzić nawet 500 i więcej złotych w skali roku!

– Zrób przegląd instalacji wodociągowej i zlikwiduj wszelkie nieszczelności. Nieznaczny wyciek może oznaczać niepotrzebne zużycie wody w jednym mieszkaniu o wartości do 100 zł miesięcznie.

– Unikaj mycia naczyń pod bieżącą wodą. Wykorzystaj obie komory zlewu, jedną do mycia, drugą do płukania naczyń.

– Kupuj oszczędne zmywarki i pralki. Nowoczesne pralki zużywają poniżej 40 litrów wody – stare potrzebowały ok. 100 litrów – na jeden cykl prania. W przypadku nowoczesnych zmywarek zużycie wody może zmniejszyć się o kilka litrów na jeden cykl zmywania.

– Odkręcaj wodę tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne.

– Zastanów się nad wykorzystaniem wody deszczowej do podlewania terenów przydomowych. Pozwoli to na oszczędność wody uzdatnionej na poziomie ok. 50%.

Sebastian Daukszewicz

czysta_woda_dla_pokolen01

czysta_woda_dla_pokolen02 czysta_woda_dla_pokolen03 czysta_woda_dla_pokolen04 czysta_woda_dla_pokolen05 czysta_woda_dla_pokolen06 czysta_woda_dla_pokolen07 czysta_woda_dla_pokolen08 czysta_woda_dla_pokolen09 czysta_woda_dla_pokolen10 czysta_woda_dla_pokolen11 czysta_woda_dla_pokolen12 czysta_woda_dla_pokolen13 czysta_woda_dla_pokolen14 czysta_woda_dla_pokolen15 czysta_woda_dla_pokolen16 czysta_woda_dla_pokolen17 czysta_woda_dla_pokolen18 czysta_woda_dla_pokolen19 czysta_woda_dla_pokolen20 czysta_woda_dla_pokolen21 czysta_woda_dla_pokolen22 czysta_woda_dla_pokolen23 czysta_woda_dla_pokolen24 czysta_woda_dla_pokolen25 czysta_woda_dla_pokolen26 czysta_woda_dla_pokolen27 czysta_woda_dla_pokolen28 czysta_woda_dla_pokolen29 czysta_woda_dla_pokolen30 czysta_woda_dla_pokolen31 czysta_woda_dla_pokolen32 czysta_woda_dla_pokolen33 czysta_woda_dla_pokolen34 czysta_woda_dla_pokolen35 czysta_woda_dla_pokolen36 czysta_woda_dla_pokolen37 czysta_woda_dla_pokolen38 czysta_woda_dla_pokolen39 czysta_woda_dla_pokolen40 czysta_woda_dla_pokolen41 czysta_woda_dla_pokolen42 czysta_woda_dla_pokolen43 czysta_woda_dla_pokolen44 czysta_woda_dla_pokolen45 czysta_woda_dla_pokolen46 czysta_woda_dla_pokolen47