Dawka Dobrej Muzyki na pilskiej Wyspie

Sprzyjająca pogoda w długi sierpniowy weekend kusiła, aby wyjść z domu i uczestniczyć w dwóch plenerowych wieczornych koncertach, które odbyły się w ramach ósmej edycji Music Festival & Master Class 14 sierpnia u Wyspiarza. Joanna Morea – wokal, saksofony, flet i Jarosław Małys  – fortepian zaprezentowali standardy jazzowe. Przed nimi czas umilił grą na saksofonie Chris Maliński. Dzień później na scenie w Parku na Wyspie wystąpiła gwiazda tegorocznej edycji Latin Swing Project z gitarzystą Lulo Reinhardtem .

Joanna Morea – wokalistka, flecistka, saksofonistka, autorka tekstów, kompozytorka, aranżerka, absolwentka Królewskiego Konserwatorium w Brukseli na wydziale jazzu i muzyki rozrywkowej, klasy fletu oraz aranżacji i kompozycji. Koncertowała w Belgii (m.in Middleheim Jazz Festival in Antwerp, Belgium w Marie Schneider Orchestra, jeden z najbardziej liczących się festiwali w Belgii), Holandii, Niemczech, Anglii. Aktualnie współpracuje z wieloma muzykami i formacjami muzycznymi m.in z Trio Wojtka Kamińskiego z Five O’Clock Orchestra, Happy Play Dixieland Band, Ragtime Duo, Ragtime Jazz Band, Big Band Volta (Warszawa), Malmo Jazz Kings (Szwecja). Nagrała i wydała płytę „Spiewniki Joanki”, na którą składają się kompozycje przygotowane dla jej bliźniaków – Nel i Tymonka. Jest również autorką muzyki do płyty „Będę Mamą” – z muzyką relaksacyjną dla kobiet w ciąży. W 2012 roku na rynku pojawiła się płyta pt. „Swing is everything – Swing jest wszystkim” nagrana wraz z The Mark Shepherd Swing Quartet. W 2014 roku wystąpiła na Złotej Tarce jako gosc specjalny z Ragtime Jazz Band obok Molly Ryan (USA), Dan Levinson (USA) i Jack Anderson (Sweden) . Najnowsza formacja artystki to „Joanna Morea and Her Swinging Boys”. Od 2015 roku Joanna prowadzi autorski program radiowy w Radio RSC 88.6 FM pt. „Pociąg do Jazzu”.

Jarek Małys – pianista jazzowy, aranżer, kompozytor. Absolwent klasy fortepianu jazzowego na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Debiutował w wieku 16 lat na festiwalu Złota Tarka zdobywając z zespołem Jazz Day pierwszą nagrodę w konkursie. Od 1998 – 2003 roku wykładowca fortepianu na Wydziale Jazzu w ZSM II stopnia im. F.Chopina w Warszawie. Wykładowca na warsztatach jazzowych w Puławach i musicalowych w Teatrze Roma w Warszawie. Występował na wielu festiwalach: Jazz Jamboree, Umbria Jazz Festiwal we Włoszech, Pori Jazz Festiwal w Finlandii, Jazz Festival Bratysława. Współpracował z czołowką polskich i zagranicznych gwiazd jazzu. Ostatnio współpraca (koncerty) z gwiazdą jazzu z USA – Scott Hamillton – ts.

Lulo Reinhardt – jest obecnie jednym z czołowych autentycznych i charakterystycznych brzmień muzycznych w muzyce cygańskiej dzisiaj, pochodzi z rodu wysoce utalentowanych muzyków; pra-bratanek legendy jazzu Django Reinhardta, a także bratanek cygańskiego mistrza skrzypiec Shnuckenack Reinhardta. Zainteresowania muzyczne wykazywał od wczesnego dzieciństwa. Tradycję gry na gitarze przekazał mu jego ojciec, BAWO Reinhardt , gdy Lulo miał pięć lat i od tej pory poświęcił muzyce swoje życie.
Z biegiem lat, Lulo rozszerzał swoje muzyczne horyzonty, zagłębiał się w muzyce innych kultur. Dziś Lulo kontynuuje odkrywanie i przeprowadza fuzję stylów, w tym flamenco, latynoski i brazylijski jazz. Łączy je swoim nadzwyczajnym wyczuciem artystycznym, zawsze z ukłonem w stronę swoich cygańskich wpływów. Po podróżach na całym świecie i muzykowaniu z muzykami z Brazylii, Hiszpanii, Afryki, zdefiniował swój własny styl gry, który nazwał Latin Swing – to nie jest tradycyjny gypsy jazz, ponieważ zespół ma perkusistę i pianistę. Dzisiaj coraz więcej cygańskich gitarzystów jazzowych włącza ten styl muzyczny, którego Lulo jest twórcą. Jego nazwisko i styl uzyskały międzynarodowe uznanie. Krytycy i fani zgadzają się, że to nie tylko dlatego, że Lulo jest pra-bratankiem słynnego muzyka Django Reinhardta, chodzi o unikalny geniusz muzyczny Lulo, który objawia się tak całkowicie bez wysiłku. „Publiczność czasami oczekuje ode mnie gry wyłącznie w stylu Django Reinhardta, ale znalazłem mój własny styl, i jestem szczęśliwy i wdzięczny, że ludzie to kochają” stwierdza Lulo. Lulo Reinhardt Latin Swing Projekt posiada rozbudowaną historię międzynarodowego tournee. Oprócz koncertowania w Australii od 2008 roku, grali oni w Chinach, Japonii, Francji, Szwajcarii, Belgii, Anglii, Szkocji, Czechach, Bukareszcie, Maroku oraz w rodzinnych Niemczech. Lulo Występował również, jako solista z International Guitar Night kwartet w 2009 i 2011 roku, podróżując do Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Debiut Latin Swing Project odbył się w roku 2012, w USA pod tytułem „Śladami Django”.

W 2013 roku, Lulo Reinhardt Latin Swing Projekt odbył z wielkimi sukcesami tournee po całych Niemczech, Anglii i Szkocji, oraz została nagrana nowa płyta zatytułowana BAWO. CD – BAWO jest poświęcona jego zmarłemu ojcu, BAWO Reinhardt, zawiera jedenaście nowych utworów, które zostały nagrane w ciągu dwóch dni. CD wyraźnie podkreśla muzyczne mistrzostwo Lulo, przenikanie się wpływów kulturowych i znakomitą współpracę z zespołem światowej klasy. BAWO zabiera słuchacza w magiczną podróż i wzrusza głęboką interpretacją przez mistrza gitary i kompozytora.

... najlepszy koncert gitary akustycznej, jaki kiedykolwiek słyszałem – John Shand – Sydney Morning Herald

(SE)
Fot : Nikola Homan

dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie00

dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie69 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie01 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie02 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie03 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie04 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie05 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie06 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie07 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie08 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie09 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie10 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie11 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie12 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie13 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie14 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie15 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie16 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie17 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie18 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie19 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie20 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie21 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie22 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie23 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie24 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie25 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie26 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie27 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie28 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie29 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie30 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie31 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie32 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie33 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie34 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie35 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie36 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie37 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie38 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie39 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie40 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie41 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie42 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie43 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie44 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie45 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie46 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie47 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie48 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie49 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie50 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie51 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie52 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie53 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie54 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie55 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie56 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie57 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie58 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie59 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie60 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie61 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie62 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie63 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie64 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie65 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie66 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie67 dawka_dobrej_muzyki_na_wyspie68

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *