Dawka Dobrej Muzyki na pilskiej Wyspie
Sprzyjająca pogoda w długi sierpniowy weekend kusiła, aby wyjść z domu i uczestniczyć w dwóch plenerowych wieczornych koncertach, które odbyły się w ramach ósmej edycji Music Festival & Master Class 14 sierpnia u Wyspiarza. Joanna Morea – wokal, saksofony, flet i Jarosław Małys – fortepian zaprezentowali standardy jazzowe. Przed nimi czas umilił grą na saksofonie Chris Maliński. Dzień później na scenie w Parku na Wyspie wystąpiła gwiazda tegorocznej edycji Latin Swing Project z gitarzystą Lulo Reinhardtem .
Joanna Morea – wokalistka, flecistka, saksofonistka, autorka tekstów, kompozytorka, aranżerka, absolwentka Królewskiego Konserwatorium w Brukseli na wydziale jazzu i muzyki rozrywkowej, klasy fletu oraz aranżacji i kompozycji. Koncertowała w Belgii (m.in Middleheim Jazz Festival in Antwerp, Belgium w Marie Schneider Orchestra, jeden z najbardziej liczących się festiwali w Belgii), Holandii, Niemczech, Anglii. Aktualnie współpracuje z wieloma muzykami i formacjami muzycznymi m.in z Trio Wojtka Kamińskiego z Five O’Clock Orchestra, Happy Play Dixieland Band, Ragtime Duo, Ragtime Jazz Band, Big Band Volta (Warszawa), Malmo Jazz Kings (Szwecja). Nagrała i wydała płytę „Spiewniki Joanki”, na którą składają się kompozycje przygotowane dla jej bliźniaków – Nel i Tymonka. Jest również autorką muzyki do płyty „Będę Mamą” – z muzyką relaksacyjną dla kobiet w ciąży. W 2012 roku na rynku pojawiła się płyta pt. „Swing is everything – Swing jest wszystkim” nagrana wraz z The Mark Shepherd Swing Quartet. W 2014 roku wystąpiła na Złotej Tarce jako gosc specjalny z Ragtime Jazz Band obok Molly Ryan (USA), Dan Levinson (USA) i Jack Anderson (Sweden) . Najnowsza formacja artystki to „Joanna Morea and Her Swinging Boys”. Od 2015 roku Joanna prowadzi autorski program radiowy w Radio RSC 88.6 FM pt. „Pociąg do Jazzu”.
Jarek Małys – pianista jazzowy, aranżer, kompozytor. Absolwent klasy fortepianu jazzowego na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Debiutował w wieku 16 lat na festiwalu Złota Tarka zdobywając z zespołem Jazz Day pierwszą nagrodę w konkursie. Od 1998 – 2003 roku wykładowca fortepianu na Wydziale Jazzu w ZSM II stopnia im. F.Chopina w Warszawie. Wykładowca na warsztatach jazzowych w Puławach i musicalowych w Teatrze Roma w Warszawie. Występował na wielu festiwalach: Jazz Jamboree, Umbria Jazz Festiwal we Włoszech, Pori Jazz Festiwal w Finlandii, Jazz Festival Bratysława. Współpracował z czołowką polskich i zagranicznych gwiazd jazzu. Ostatnio współpraca (koncerty) z gwiazdą jazzu z USA – Scott Hamillton – ts.
Lulo Reinhardt – jest obecnie jednym z czołowych autentycznych i charakterystycznych brzmień muzycznych w muzyce cygańskiej dzisiaj, pochodzi z rodu wysoce utalentowanych muzyków; pra-bratanek legendy jazzu Django Reinhardta, a także bratanek cygańskiego mistrza skrzypiec Shnuckenack Reinhardta. Zainteresowania muzyczne wykazywał od wczesnego dzieciństwa. Tradycję gry na gitarze przekazał mu jego ojciec, BAWO Reinhardt , gdy Lulo miał pięć lat i od tej pory poświęcił muzyce swoje życie.
Z biegiem lat, Lulo rozszerzał swoje muzyczne horyzonty, zagłębiał się w muzyce innych kultur. Dziś Lulo kontynuuje odkrywanie i przeprowadza fuzję stylów, w tym flamenco, latynoski i brazylijski jazz. Łączy je swoim nadzwyczajnym wyczuciem artystycznym, zawsze z ukłonem w stronę swoich cygańskich wpływów. Po podróżach na całym świecie i muzykowaniu z muzykami z Brazylii, Hiszpanii, Afryki, zdefiniował swój własny styl gry, który nazwał Latin Swing – to nie jest tradycyjny gypsy jazz, ponieważ zespół ma perkusistę i pianistę. Dzisiaj coraz więcej cygańskich gitarzystów jazzowych włącza ten styl muzyczny, którego Lulo jest twórcą. Jego nazwisko i styl uzyskały międzynarodowe uznanie. Krytycy i fani zgadzają się, że to nie tylko dlatego, że Lulo jest pra-bratankiem słynnego muzyka Django Reinhardta, chodzi o unikalny geniusz muzyczny Lulo, który objawia się tak całkowicie bez wysiłku. „Publiczność czasami oczekuje ode mnie gry wyłącznie w stylu Django Reinhardta, ale znalazłem mój własny styl, i jestem szczęśliwy i wdzięczny, że ludzie to kochają” stwierdza Lulo. Lulo Reinhardt Latin Swing Projekt posiada rozbudowaną historię międzynarodowego tournee. Oprócz koncertowania w Australii od 2008 roku, grali oni w Chinach, Japonii, Francji, Szwajcarii, Belgii, Anglii, Szkocji, Czechach, Bukareszcie, Maroku oraz w rodzinnych Niemczech. Lulo Występował również, jako solista z International Guitar Night kwartet w 2009 i 2011 roku, podróżując do Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Debiut Latin Swing Project odbył się w roku 2012, w USA pod tytułem „Śladami Django”.
W 2013 roku, Lulo Reinhardt Latin Swing Projekt odbył z wielkimi sukcesami tournee po całych Niemczech, Anglii i Szkocji, oraz została nagrana nowa płyta zatytułowana BAWO. CD – BAWO jest poświęcona jego zmarłemu ojcu, BAWO Reinhardt, zawiera jedenaście nowych utworów, które zostały nagrane w ciągu dwóch dni. CD wyraźnie podkreśla muzyczne mistrzostwo Lulo, przenikanie się wpływów kulturowych i znakomitą współpracę z zespołem światowej klasy. BAWO zabiera słuchacza w magiczną podróż i wzrusza głęboką interpretacją przez mistrza gitary i kompozytora.
... najlepszy koncert gitary akustycznej, jaki kiedykolwiek słyszałem – John Shand – Sydney Morning Herald
(SE)
Fot : Nikola Homan