Dbajmy o wzrok!

 

Rozmowa Justyny Śniegockiej z Optometrystką mgr Anną Gawdzik z Salonu Optycznego „Piękne Oczy” w Pile

 

Nie chronimy naszego najważniejszego narządu –– biją na alarm specjaliści. Większość z nas bagatelizuje profilaktykę i nie bada wzroku regularnie. Dlaczego?

 

To prawda. Odkładanie badania wzroku, to częsta praktyka. Zazwyczaj wyraźne pogorszenie wzroku lub inny problem w obrębie oczu staje się impulsem do wizyty u okulisty lub optometrysty. Profilaktycznie oczu nie badamy. Pamiętamy, by wykonywać regularnie badania krwi. Systematycznie odwiedzamy lekarzy specjalistów. Regularnie sprawdzamy stan naszych serc, płuc i innych narządów. Jednak o badaniu wzroku przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy zauważymy jakieś nieprawidłowości i dyskomfort. Natomiast profilaktyka i systematyczne badania wzroku powinny być podstawą sprawdzenia stanu i kondycji naszych oczu, pamiętajmy, że badanie wzroku pozwala na ocenę stanu zdrowia całego organizmu. Wczesne wykrycie nieprawidłowości i zmian pozwala na szybkie rozpoczęcie korekcji wzroku lub leczenia. Możemy uniknąć wielu nieprzyjemnych, a czasami niebezpiecznych dla zdrowia sytuacji. Tylko dzięki regularnym wizytom u specjalisty będziemy mieli pewność, że nasz wzrok jest prawidłowy, oczy są zdrowe i nie rozwija się w nich choroba.

 

Częste badania wzroku pozwalają również na szybką reakcję w przypadku chorób.

 

Oczy są bardzo ważnym narządem. Dbajmy o nie tak, jak o każdą inną część naszego ciała. Schorzenia narządu wzroku w ostatnich czasach stały się chorobą cywilizacyjną. Ciągła praca przy komputerze, oglądanie telewizji czy zbyt długie przebywanie w sztucznym oświetleniu powodują, że wzrok pogarsza się w zastraszającym tempie. Problemy chorób oczu, które wcześniej dotyczyły głównie osób starszych, coraz częściej występują już w młodym wieku. Z aktualnych badań naukowych wynika, że problemy ze wzrokiem ma 20% dzieci w wieku do 14. lat i około 60% osób po 16. roku życia. Ponadto wielu z nas lekceważy swoje problemy ze wzrokiem, ma opory przed stosowaniem szkieł korygujących, nie chodzi regularnie na wizyty kontrolne u okulisty, co także nasila ten problem. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, która pozwala znacznie zmniejszyć ilość zaburzeń wzroku w późniejszym okresie życia. W skali światowej najwięcej problemów wzrokowych dotyczy rasy żółtej, gdzie wady wzroku występują powyżej 80% populacji.

 

Poza badaniami kontrolnymi, które wykrywają już istniejące wady i zapobiegają dalszemu ich rozwojowi, możemy stosować także różne rodzaje profilaktyki. Nawet odpowiednia dieta jest ważna dla oczu, prawda?

 

Tak, odpowiednia dieta jest szczególnie ważna u dzieci w wieku rozwojowym. Wpływa na właściwy rozwój całego organizmu, w tym narządu wzroku. Należy spożywać pokarmy, które są bogate w witaminę A, a jadłospis powinien być urozmaicony. Ale należy także zwrócić uwagę na właściwą higienę narządu wzroku. Rodzice powinni kontrolować, w jakich warunkach dziecko odrabia lekcje, rysuje czy czyta. Ważne jest odpowiednie oświetlenie stanowiska pracy, kierunek, z którego ono pada, ustawienie biurka i stołu w stosunku do okna. Niezmiernie istotny jest także czas przebywania dziecka przed monitorem komputera, ekranami telewizora czy gry komputerowej. Zbyt długa i częsta praca oczu z bliskiej odległości i związane z tym napinanie mięśni oczu prowadzi do rozwoju krótkowzroczności. Dlatego rozsądnym jest kontrolowanie oczu dzieci u specjalisty minimum co 6 miesięcy, szczególnie gdy dziecko zaczyna skarżyć się na gorsze widzenie na odległość i w okresie gwałtownego wzrostu, czyli w czasie dojrzewania, aż do zakończenia wzrostu.

 

…ale dieta jest chyba też ważna w przypadku dorosłych osób?

 

Oczywiście, np. luteina zawarta m.in. w szpinaku i brokułach opóźnia zachorowanie na AMD i poprawia ostrość widzenia dzięki temu, że działa jak filtr i chroni komórki siatkówki przed uszkodzeniem przez światło. Witaminy A, C i E również wpływają korzystnie na wzrok usuwając wolne rodniki, odżywiając i nawilżając zewnętrzną powłokę oka. Dodatkowo witamina A zawarta w wątrobie, maśle, mleku, jajkach, zapobiega m.in. kurzej ślepocie czyli pogarszającemu się widzeniu w ciemności, chroni przed chorobami plamki żółtej, podrażnieniem oczu i powiek. Ważne dla wzroku są również mikroelementy takie jak cynk czy selen, które chronią komórki oka przed starzeniem oraz chronią i regenerują strukturę plamki żółtej. Z ostatnich badań naukowych wynika również, że w profilaktyce starczej utraty wzroku sprawdziły się kwasy omega-3 zawarte w rybach.

 

A co z ćwiczeniami oczu? Często wspomina się o nich w kontekście osób, które spędzają dużo czasu przy komputerze lub czytając.

 

Są ważne, bo wtedy oczy skupione są w jednym punkcie, co powoduje szybsze ich zmęczenie oraz wysuszenie. Gimnastyka oczu pozwala rozluźnić napięcie akomodacyjne, zrelaksować wzrok, a także zniwelować utrwalanie się nieprawidłowego układu optycznego oka.

 

Ale jeśli jednak pojawi się wada wzroku, to co robić dalej? Wiem, że na świecie coraz większą popularnością cieszy się ortokorekcja czyli sztywne soczewki, które zakładamy tylko na noc.

 

Współczesna medycyna okulistyczna pozwala na szybkie rozpoznanie wady i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Oprócz standardowych rozwiązań w postaci okularów i soczewek kontaktowych, dostępne są również na rynku innowacyjne metody. I rzeczywiście jedną z nowoczesnych i nieinwazyjnych jest ortokorekcja, która polega na modelowaniu kształtu rogówki oka za pomocą najnowszej generacji soczewek ortokeratologicznych. Koryguje ona krótkowzroczność i niewielki astygmatyzm, nadwzroczność do 3D oraz presbiopię, czyli wadę wzroku związaną z wiekiem. Cały proces odbywa się w czasie snu, by w efekcie zapewnić dobre widzenie w ciągu dnia, co ważne bez użycia dodatkowych metod korekcji wady wzroku. Proces ortokorekcji jest całkowicie odwracalny i bezpieczny dla pacjenta. Ale po więcej szczegółów na temat tej metody zapraszam do naszego Salonu.

 

Dziękuję za rozmowę

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *