Dentobus odwiedza wielkopolskie gminy. Kto może z niego korzystać?

Każdego miesiąca przed przedszkolami i szkołami w Wielkopolsce parkuje mobilny gabinet stomatologiczny, czyli dentobus. Oferuje bezpłatne usługi stomatologiczne dzieciom i młodzieży do 18. roku życia, niezależnie czy są one uczniami placówki przy której zaplanowany jest postój. Dentobus dociera do miejsc, gdzie dostęp do stacjonarnych gabinetów dentystycznych jest ograniczony. Jego oferta niewiele się od nich różni – można w nim uzyskać zarówno przegląd, jak i leczenie stomatologiczne.

 

Według danych Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej ubytki próchnicowe występują już u ponad 40% dzieci w wieku 3 lat i u ponad 90% osób w wieku 18 lat. Żeby zmniejszyć skalę problemu szkoły, przedszkola i inne placówki edukacyjne na terenie całego województwa wielkopolskiego odwiedza mobilny gabinet stomatologiczny, czyli dentobus. Oferuje on szeroki zakres usług stomatologicznych, taki jak stacjonarny gabinet dentystyczny. Są to m.in. przegląd uzębienia, ustalenie planu leczenia, badania kontrolne i okresowe, lakowanie zębów, fluoryzacja, wykonanie zdjęcia RTG, leczenie próchnicy, nauka prawidłowego szczotkowania zębów.

 

Dzięki współpracy z lokalnymi społecznościami i samorządami, harmonogram wizyt dentobusu jest regularnie aktualizowany, aby jak najlepiej odpowiadać na potrzeby mieszkańców województwa. Można go znaleźć na stronie www.nfz-poznan.pl w zakładce „Dla Pacjenta”. W czerwcu dentobus odwiedzi placówki edukacyjne w dziewięciu wielkopolskich gminach. Zgodnie z umową zawartą przez Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ z realizatorem programu, dentobus będzie funkcjonował również w okresie wakacyjnym.

 

W 2023 roku w Wielkopolsce z usług dentobusu skorzystało 2157 dzieci. Kwota refundacji ich leczenia wyniosła niemal 0,5 mln zł.

 

Co ważne – z bezpłatnego leczenia stomatologicznego w dentobusie może skorzystać każda osoba poniżej 18. roku życia – również ci uczniowie, którzy na co dzień uczęszczają do innej placówki edukacyjnej niż ta, przy której danego dnia stacjonuje mobilny gabinet.

 

Żeby mieć pewność, że danego dnia zostaniemy przyjęci w dentobusie – należy się umówić. Można to zrobić np. za pośrednictwem placówki przy której parkować będzie mobilny gabinet stomatologiczny.

 

W ramach świadczeń gwarantowanych dzieciom i młodzieży do ukończenia 18. roku życia przysługują m.in.: lakierowanie wszystkich zębów stałych, impregnacja zębiny zębów mlecznych, leczenie próchnicy zębów mlecznych i stałych, kosmetyczne pokrycie niedorozwoju szkliwa w zębach stałych, leczenie chorób przyzębia, leczenie ortodontyczne do ukończenia 12. roku życia, wypełnienia kompozytowe światłoutwardzalne w zakresie zębów siecznych i kłów w szczęce oraz żuchwie, a także zabezpieczenie lakiem szczelinowym bruzd zębów szóstych (raz do ukończenia 8 roku życia).

 

Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji WOW NFZ

Foto: Powiat Pilski