Do budowy w Pile chemioterapii jest niezbędne porozumienie

Sejmik Województwa Wielkopolskiego podjął decyzję o przekazaniu dotacji na budowę oddziału chemioterapii w Szpitalu Specjalistycznym w Pile. Wsparcie wyniesie do 2 000 000 złotych lub 50 procent kosztów inwestycji. Warunkiem przekazania pieniędzy – jak postanowili radni – jest zawarcie porozumienia przez pięć podmiotów: Wielkopolskie Centrum Onkologii, Szpital Specjalistyczny w Pile, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Starostwo Powiatowe w Pile i Urząd Miasta Piły.

Tym samym wielkopolscy samorządowcy podtrzymali zapisy pierwotnej umowy, która zadecydowała o budowie w Pile Ośrodka Radioterapii. Przypomnijmy, że wtedy strony wzięły na siebie kilka zobowiązań i do dzisiaj swoje zadania wykonały Urząd Marszałkowski, WCO i gmina Piła.  Efektem tych działań jest Ośrodek Radioterapii przy Szpitalu Specjalistycznym w Pile oraz przygotowana przez gminę Piła dokumentacja budowy oddziału onkologii, do budowy którego – przy wsparciu finansowym samorządu województwa – zobowiązały się władze powiatu pilskiego i dyrekcja Szpitala Specjalistycznego w Pile.

Jeszcze podczas otwarcia Ośrodka Radioterapii zarówno starosta pilski, jak i dyrektor pilskiego szpitala deklarowali wolę utworzenia w naszym mieście onkologii. W tym roku jednak, bez konsultacji z pozostałymi sygnatariuszami  umowy, podjęli decyzję, że zamiast oddziału onkologicznego w Szpitalu Specjalistycznym powstanie oddział chemioterapii. Mimo niedotrzymania przez tych sygnatariuszy porozumienia, marszałek Marek Woźniak zadeklarował pomoc finansową samorządu wojewódzkiego. O przyznanie dotacji zabiegał również członek zarządu województwa wielkopolskiego  Jacek Bogusławski.  Zgodę na zmianę umowy wyraził także samorząd i prezydent Piły, którego o przygotowanie stosownego aneksu  poprosił marszałek. M. Woźniak. Jak informował niedawno Piotr Głowski, dokument jest gotowy i czeka na podpisanie.

– Zmiana koncepcji to jest decyzja władz powiatu i dyrekcji szpitala, choć naszym zdaniem to błąd bo, chemioterapia nie zaspokoi wszystkich potrzeb pacjentów. Gdybyśmy zarządzali szpitalem zdecydowalibyśmy zarówno o utworzeniu onkologii i chemioterapii. Dziękuję panom Markowi Woźniakowi i Jackowi Bogusławskiemu za wyrozumiałość, bo bez ich pomocy radni sejmiku mogliby przeznaczyć pieniądze na inny cel – komentuje prezydent Piły Piotr Głowski.
 
Piotr Gadzinowski

do_budowy_chemioterapii

do_budowy_chemioterapii_02 do_budowy_chemioterapii_03 do_budowy_chemioterapii_04