Dobry czas przed polską gospodarką. Szansa na ekspansje zagraniczną.

porzucek_baner

Zakończone niedawno XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy było niezwykle bogate w treści, z których wynika podstawowa myśl, że przed nami stabilny rozwój w niespokojnych czasach. Forum Ekonomiczne, które trwało w dniach 6-8 września, to liczne spotkania, dyskusje panelowe, referaty i sesje plenarne, w których biorą udział premierzy, przedstawiciele rządów państw europejskich, unijni decydenci, prezesi europejskich firm, eksperci i ekonomiści. Obrady Forum są przygotowywane we współpracy z ponad 100 partnerami biznesowymi, wśród których znajdują się największe firmy z całego świata.

Uznawana za najważniejszą konferencję gospodarczą w Europie Środkowej pokazała jasny sygnał, że odpowiedzią polskiego rządu na kryzys w UE jest nowoczesny patriotyzm gospodarczy, rozumiany jako program uczciwego i świadomego promowania własnej gospodarki i firm, o czym mówił minister skarbu Dawid Jackiewicz na sesji otwierającej Forum. Chodzi o patriotyzm gospodarczy rozumiany jako program uczciwego i świadomego promowania własnej gospodarki i przedsiębiorstw, a także pozbawiony kompleksów rozwój przedsiębiorczości i biznesu, nie zaś zamykanie się na współpracę i partnerstwo gospodarcze. Rząd Prawa i Sprawiedliwości rozpoczął wdrażanie Planu Odpowiedzialnego Rozwoju, przygotowanego pod nadzorem wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Największą wartością polskiej gospodarki są nasi rodzimi przedsiębiorcy i to wszystko, co oni swoją kreatywnością, pracowitością i innowacyjnością wytwarzają. Musimy nauczyć się więcej wewnętrznie oszczędzać, żeby wewnętrznie inwestować. Plan zakłada m.in. uwolnienie polskiej przedsiębiorczości, która przez lata była dławiona na przykład ogromem biurokracji.

Przed polskim biznesem, zwłaszcza małym i średnim, jest dobry czas. Polskie przedsiębiorstwa, także te działające w ramach współpracy z zagranicznymi gigantami, powinny podążać za innowacyjnym trendem. To pozwoli utrzymać i rozwijać ich pozycję rynkową. Zdanie to podziela wielu ekonomistów, którzy gościli w Krynicy.

Dyskusje ekspertów dotyczyły także ekspansji zagranicznej polskich firm. Te wciąż są konkurencyjne wobec zagranicznych, a jakość oferowanych przez polskich przedsiębiorców produktów i usług jest często na najwyższym światowym poziomie.

Forum Ekonomiczne to także wręczenie wyróżnień. O ile w ubiegłym roku Forum przyznało tytuł Człowieka Roku Jarosławowi Kaczyńskiemu, tym razem wyróżniono węgierskiego premiera Viktora Orbana. Podczas forum obaj politycy dyskutowali o problemach Unii Europejskiej i drogach wyjścia z kryzysu wspólnoty. Premier Orban chwalił polski rząd. Przyznał, że to Prawo i Sprawiedliwość już wcześniej stawiało słuszne diagnozy dotyczące zagrożeń stojących przed zjednoczoną Europą, co później się potwierdziło.

Marcin Porzucek, poseł na Sejm RP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *