Dodatkowe pojemniki na pilskim cmentarzu

100 ton – tyle odpadów odebrano w pierwszej połowie października z pilskiego cmentarza. Jak szacuje spółka Altvater Piła, odpowiedzialna za zbieranie odpadów z nekropolii, w tym roku w czasie świąt Wszystkich Świętych odebranych będzie nawet 300 ton! Choć większość z nich trafi na składowisko, część z nich można odzyskać. Stąd kolejna inicjatywa Altvater Piła zachęcająca do segregowania odpadów, tym razem przy okazji odwiedzania grobów najbliższych.

Wyjątkowy czas też dla środowiska

Święto Zmarłych i Dzień Zaduszny to szczególny okres zadumy, refleksji i wspomnień, jak i odwiedzania grobów rodziny, przyjaciół czy znajomych. To też czas porządkowania pomników, terenu wokół nich, sprzątania starych zniczy i wiązanek, dekorowania nowymi ozdobami. Na cmentarzu pojawiają się dodatkowe pojemniki (w tym roku ich liczba wzrasta ze 110 na 130), częściowo także do zbiórki selektywnej.

Spółka Altvater Piła dostarczy w tym roku specjalne pojemniki na bioodpady oraz elektroniczne znicze. – Znicze: plastikowe, ceramiczne, elektryczne, a także wiązanki, świeże kwiaty oraz środki czystości czy czyścidła – zarówno ilość liczona kilogramami, jak i różnorodność odpadów powstających na cmentarzach jest zadziwiająco duża. Według oficjalnych statystyk, w 2017 roku Polacy wyprodukowali 31 114 ton odpadów na cmentarzach. To odpowiada ilości odpadów komunalnych wytwarzanych przez mieszkańców 100-tysięcznego miasta typu Gdynia, Radom czy Częstochowa. – wskazuje Magdalena Sułek-Domańska z Grupy ENERIS.

Tomasz Bielański, Dyrektor Generalny Altvater Piła z kolei wskazuje: – Kupujemy na potęgę tanie, kuszące kolorami i wielością form szklane osłony z jednorazowymi wkładami. Niemal wszystkie one trafiają na składowiska odpadów ze względu na zanieczyszczenia frakcjami palnymi. Ani recyklerzy plastiku ani huty szkła nie przyjmują nawet wyselekcjonowanych odpadów z cmentarzy. Warto zastanowić się, czy odwiedzane nekropolie muszą tonąć w odpadach? Zamiast zostawiać przyszłym pokoleniom kolejne hałdy na składowiskach, oddajmy do recyklingu to co ma jeszcze wartość surowcową: odpady biodegradowalne i elektryczne znicze.

Kupuj mniej, segreguj uważniej

Co więc zrobić, by te święta były nie tylko pięknym symbolem pamięci o tych, których już z nami nie ma, ale też środowiskowo były przyjaźniejsze dla naszych dzieci czy wnuków?

Przede wszystkim zastanówmy się, czy konieczne jest kupowanie kolejnych szklanych zniczy czy jednak możemy wykorzystać posiadane osłony dokupując jedynie wkłady. Idąc krok dalej, na niektórych cmentarzach powstają specjalne punkty, w których umyte, używane szklane znicze można zabrać bezpłatnie.

Z punktu widzenia ekologii, rozsądnym rozwiązaniem wydają się znicze elektryczne. Choć przyzwyczajeni do tradycji Polacy z pewnością doceniają ciepły płomień naturalnego ognia, nowoczesne rozwiązanie ma kilka istotnych zalet. Przede wszystkim jego trwałość jest większa – taki znicz to zwyczajny sprzęt AGD, gdzie wymieniając baterie możemy go używać przez długie miesiące. Ograniczenie dymu unoszącego się wieczorami nad cmentarzem to kolejny argument. Ważne jednak, by taki znicz na końcu użytkowania poddać przetworzeniu, czyli wyrzucić go do specjalnego pojemnika na znicze elektryczne, takie jak stoją na cmentarzu komunalnym w Pile albo do sklepów z elektroniką.

– Elektro znicze to specyficzne odpady, złożone z wielu elementów, zawierające dodatkowo niebezpieczne substancje, które rozkładają się prze wiele lat i negatywnie wpływają na środowisko. Dzięki przetworzeniu ich przez wyspecjalizowane do tego firmy możemy odzyskać m.in. plastik, który wykosztuje do dalszego przerobu. Ponadto elektro znicze zawierają baterie, a te z kolei niewłaściwie zagospodarowane mogą zanieczyścić trwale znaczne ilości wody i ziemi. – dodaje dyrektor Bielański z Altvater Piła.

Chryzantemy w doniczkach można poddać kompostowaniu właściwie w całości. – Ważne, by przed wyrzuceniem ich do pojemnika na bioodpady wyjąć je z plastikowych doniczek. Problem pojawia się w przypadku wiązanek z naturalnymi roślinami. Tu liczba dodatkowych elementów: plastikowe podstawy, styropian lub pianka, druty, plastikowe ozdoby czy tekstylne wstążki, właściwe skasują ją na wieczny żywot na składowisku. – skomentowała Katarzyna Wolsztyniak, kierownik Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych i składowiska w Kłodzie.

Otwarci na pomysły

Działania na cmentarzu komunalnym w Pile to przykład zintegrowanej polityki w zakresie ochrony środowiska. – Tylko w taki sposób możemy osiągnąć efekty, które będą zgodne z wymogami unijnymi odnośnie poziomów odzysku surowcowego, ale i dbania o nasze najbliższe środowisko naturalne. Cmentarz komunalny to tylko jedno z miejsc, które wymaga zastosowania proekologicznych rozwiązań dla lokalnej społeczności. Zachęcamy zatem mieszkańców do obserwowania swojego otocznia i zgłaszania innych miejsc, którym warto się przyjrzeć, chociażby w kwestii segregacji odpadów. – zachęca Tomasz Bielański Dyrektor Generalny Altvater Piła.

Swoje spostrzeżenia i pomysły można zgłaszać za pośrednictwem formularza internetowego, który jest dostępny na stronie: www.eneris.pl/kontakt.

ENERIS

dodatkowe_pojemniki1_01

dodatkowe_pojemniki1_03 dodatkowe_pojemniki1_02