Duże pożary w powiecie chodzieskim

W ciągu kilku ostatnich dni w powiecie chodzieskim doszło do kilku groźnych, dużych pożarów. Na szczęście nikt nie został poszkodowany, jednak zdarzenia przyniosły bardzo duże straty materialne.

4 października 2015 r. tuż po godz. 16:00, Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Chodzieży otrzymało zgłoszenie o pożarze stogu na polu, który widać z drogi ze Strzelec do Zacharzyna. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastępy gaśnicze z: JRG PSP w Chodzieży, OSP w KSRG Milcz, OSP w KSRG Szamocin, OSP w KSRG Margonin oraz OSP Zacharzyn i OSP Stróżewo. Na miejscu stwierdzono pożar balotów siana. Spaleniu uległo około 300 balotów siana. Prawdopodobną przyczyną pożaru było niestety podpalenie. Działania trwały do godziny 22:15 kolejnego dnia (5 października). Przez ponad 30 godzin z pożarem walczyło 10 zastępów w sile 30 strażaków.

Następnego dnia, czyli 6 października 2015 r. doszło do kolejnego bardzo groźnego pożaru w miejscowości Sokołowo Budzyńskie. Około godziny 20:00 doszło do pożaru stogów balotów słomy, a zagrożone były pobliskie zabudowania. Pożar był na tyle duży i tak mocno rozwinięty, że w gaszeniu pożaru pomagać musiały zastępy gaśnicze z sąsiednich powiatów. Na miejsce zadysponowano zastępy: GCBA 5/32, , SLRR + przyczepka ze zbiornikiem przenośnym wraz z Dowódcą JRG kpt. Maciejem Zwierzykowskim z JRG w Chodzieży, GCBAM 18/32/8 z JRG w Wągrowcu, GCBA 5/32, GBA-Rt 2,5/16 z OSP Budzyń (KSRG), GBA 2,5/16 z OSP Margonin (KSRG), GBA 2,5/16 z OSP Wyszyny (KSRG), GLM 8 z OSP Prosna, GLBM 0,2/0,4 z OSP Sokołowo Budzyńskie, GLBM 0,2/0,4 z OSP Nowe Brzeźno, GLBM 0,2/0,4 z OSP Brzekiniec, GBA 2,5/16/2,4 z OSP Gościejewo (KSRG pow. obornicki), GCBA 6/40 z OSP Rogoźno (KSRG pow. obornicki), GCBM 6/32/8 z OSP Ryczywół (KSRG pow. obornicki). Na miejsce zdarzenia przyjechał także Komendant Powiatowy PSP bryg. Przemysław Skonieczny. Łącznie w akcji gaszenia udział wzięło 17 samochodów gaśniczych z ponad 70-cioma strażakami. Akcja zakończyła się w dniu 7 października i trwała ponad 22 godziny.

Kolejnego dnia czyli 8 października 2015 r. doszło do pożaru poddasza w miejscowości Sułaszewo. Mieszkańcy ewakuowali się sami przed przybyciem straży pożarnych – nikt nie został poszkodowany. W zdarzeniu brały udział zastępy z JRG PSP Chodzież, OSP w KSRG Margonin i OSP Próchnowo pod dowództwem Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Chodzieży st. kpt. Leszka Naranowicza. W akcji trwającej ponad 3 godziny brało udział 7 zastępów w sile 19 strażaków. Na szczęście udało uratować się przyległe budynki gospodarcze oraz cały parter budynku jednorodzinnego.

Bardzo dużym utrudnieniem we wszystkich działaniach było duże zadymienie i chwilami porywisty wiatr. W/w akcje wspierane były przez policję, pogotowie energetyczne oraz gminne władze samorządowe, a w dogaszaniu balotów słomy pomocnym okazał się mechaniczny sprzęt rolniczy należący do właścicieli stogów.

Tekst: st. kpt. Leszek Naranowicz.
Zdjęcia: st. kpt. Leszek Naranowicz, II zmiana JRG PSP w Chodzieży, archiwum KP PSP w Chodzieży

duza_pozary_w_powiecie00

duza_pozary_w_powiecie10 IF IF duza_pozary_w_powiecie03 IF duza_pozary_w_powiecie05 duza_pozary_w_powiecie06 duza_pozary_w_powiecie07 duza_pozary_w_powiecie08 duza_pozary_w_powiecie09

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *