Duży pożar chlewni w Adolfowie 

16 czerwca 2024 roku przed godziną dziewiątą Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży otrzymało informację poprzez Centrum Powiadamiania Ratunkowego o pożarze chlewni w miejscowości Adolfowo.  

 

Zadysponowano do pożaru zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP z Chodzieży, OSP KSRG Margonin, OSP KSRG Chodzież, OSP KSRG Szamocin, OSP KSRG Milcz, OSP Próchnowo.

 

Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pożarem objęty jest budynek chlewni – zwarta zabudowa budynków inwentarskich na terenie spółdzielni rolniczej. Nikt nie został poszkodowany oraz w budynku nie przebywały zwierzęta (budynek nieużytkowany od około 20 lat).

 

Działania straży pożarnej w pierwszej kolejności polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu prądów wody w natarciu na paląca się chlewnię.

 

Dalsze działania polegały na dogaszaniu tlących się materiałów oraz usuwaniu ich na zewnątrz budynku, a także wykonywaniu prac rozbiórkowych elementów budowlanych celem dogaszenia pożaru.

 

W wyniku pożaru spaleniu lub zniszczeniu uległo: dach budynku, strop drewniany oraz składowana na poddaszu nieużytkowym słoma luzem lub w balotach (łącznie około jedna tona słomy). Zniszczeniu uległo również pomieszczenie chlewni znajdujące się pod spalonym poddaszem.

 

W działaniach ratowniczo-gaśniczych trwających prawie 5 godzin brało udział 10 zastępów straży pożarnej w sile 39 strażaków. Działania wsparła Policja.

 

Opracowanie: bryg. Leszek Naranowicz (KP PSP Chodzież)

Zdjęcia: bryg. Leszek Naranowicz, mł. kpt. Aleksander Sobisiak (KP PSP Chodzież)