Dwa wypadki tirów w jeden wieczór

W dniu 17 listopada 2015 roku o godz. 18:42 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży otrzymał zgłoszenie o wypadku samochodu ciężarowego na trasie K-11 w okolicach miejscowości Podstolice. Na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały następujące zastępy ratowniczo – gaśnicze: GBA 2,5/25 Pr 250 i GBA 2,5/16 z JRG PSP w Chodzieży, GLBM z OSP Prosna , a także pogotowie ratunkowe oraz policja. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnych, okazało się, że samochód ciężarowy wjechał częściowo do rowu a naczepa blokuje jeden pas drogi. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu wsparcia psychicznego kierującemu pojazdem do czasu przybycia na miejsce zdarzenia Zespołu Ratownictwa Medycznego PRM. Po przybyciu pogotowia ratunkowego, kierujący pojazdem został zbadany przez ratownika medycznego z Państwowego Ratownictwa Medycznego – nie wymagał hospitalizacji. Dalsze działania straży pożarnej polegały na kierowaniu ruchem drogowym wspólnie z przybyłą na miejsce akcji policją oraz oświetleniu terenu akcji.

Akcja trwała ponad godzinę, w której wzięły udział 3 zastępy ratowniczo-gaśnicze straży pożarnej w sile 12 strażaków, zespół Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz policja.

W tym samym dniu godzinę później (około 21:00) również na drodze krajowej K-11 doszło do kolejnego wypadku, tyle, ze tym razem z udziałem dwóch tirów w pobliżu miejscowości Budzyń. Po przybyciu zastępów straży pożarnej, stwierdzono, że jeden z samochodów ciężarowych z naczepą leży na boku blokując przejazd a drugi samochód ciężarowy z uszkodzoną kabiną stoi 300m dalej na poboczu. Na drodze rozsypana jest pasza dla zwierząt. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy kierującym pojazdami do czasu przybycia na miejsce zdarzenia pogotowia ratunkowego. Przybyły na miejsce zdarzenia Zespół Ratownictwa Medycznego udzieli pomocy obydwu kierującym, z czego jeden z nich został przetransportowany do szpitala w Chodzieży. Dalsze działania straży pożarnej polegały na kierowaniu ruchem drogowym wspólnie z przybyłą na miejsce akcji policją,  oświetleniu terenu akcji i pomocy w zabraniu paszy do auta zastępczego. Na czas prowadzenia działań policja zorganizowała objazd.

Akcja trwała prawie 4 godziny, w której wzięło udział 7 zastępów ratowniczo-gaśniczych straży pożarnej z JRG PSP w Chodzieży, OSP KSRG Budzyń, OSP KSRG Wyszyny, OSP Brzekiniec w sile 21 strażaków, zespół Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz policja.

Tekst: st. kpt. Leszek Naranowicz.
Zdjęcia: Zmiana służbowa nr 1 JRG PSP w Chodzieży

dwa_wypadki_tirow00

dwa_wypadki_tirow02 dwa_wypadki_tirow01

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *