Dworzec kolejowy w Pile otwarty po modernizacji
Zakończyła się przebudowa zabytkowego dworca Piła Główna. Co prawda brakuje remontu tunelów i torów, ale sam widok po modernizacji robi wrażenie. Jako pierwsi mogli go podziwiać w czwartek, 22 października, członkowie Towarzystwa Miłośników Miasta Piły, którzy wybrali się na kolejny „Spacerek po Mieście”. Przewodnikami dla nich po dworcu byli: Adam Stempień, przedstawiciel inwestora i Roman Chwaliszewski, konserwator zabytków. Oficjalnie otwarcie dworca po modernizacji z udziałem władz samorządowych, parlamentarzystów i mieszkańców odbyło się dzień później.
Przebudowa zabytkowego obiektu kosztowała 18,5 mln zł netto. Projekt został sfinansowany ze środków własnych PKP S.A. oraz środków budżetu państwa.
– Dworzec ten jest nowoczesnym obiektem, mimo że zabytkowym – przystosowanym do osób niepełnosprawnych. Praca z konserwatorem zabytków przebiegła bardzo dobrze, dzięki czemu mamy taki efekt i z czego jesteśmy zadowoleni. Mam nadzieję, że zmodernizowany obiekt będzie wizytówką tego miasta – mówi Grzegorz Tomaszewski, dyrektor zarządzający, ds. nieruchomości w PKP S.A.
Wszystkie prace były prowadzone we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków.
– Z nowych odkryć to na pewno przywrócenie nowego traktu centralnego, odzyskanie świetlności dawnej poczekalni i tzw. sali cesarskiej, która naprawdę jak widać robi wrażenie na osobach, które z zachwytem ją zwiedzają. Tam ma być restauracja. Jak wszyscy, jesteśmy zaskoczeni obecnym stanem tuneli. Nieruchomości wywiązały się na szóstkę, natomiast linie kolejowe muszą dokonać remontu tego tunelu do miasta i pawilonu wyjściowego. Takim minusem jest to, że nie przywrócono dawnych okien, ponieważ nie ma na ten cel pieniędzy – mówi Roman Chwaliszewski, Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Podróżni po modernizacji obiektu mają do dyspozycji m.in. poczekalnie, dwie kasy biletowe i biletomat. Na terenie dworca działa również kiosk. W górnej części budynku swoje lokum znajdzie Straż Miejska z nowoczesnym monitoringiem i pomieszczeniami oraz organizacje pozarządowe. W budynku tym ma się również pojawić kawiarnia i restauracja. Dworzec jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z myślą o podróżnych o ograniczonej mobilności zamontowano dwie windy – jedna prowadzi z tunelu do budynku, druga łączy wszystkie kondygnacje budynku. Pojawiły się również ścieżki kierunkowe dla osób niedowidzących i niewidomych, okienko z obniżonym blatem i dostosowana toaleta. Na zewnątrz przygotowano 70 miejsc parkingowych.
Sebastian Daukszewicz