Dworzec kolejowy w Pile otwarty po modernizacji

Zakończyła się przebudowa zabytkowego dworca Piła Główna. Co prawda brakuje remontu tunelów i torów, ale sam widok po modernizacji robi wrażenie. Jako pierwsi mogli go podziwiać w czwartek, 22 października, członkowie Towarzystwa Miłośników Miasta Piły, którzy wybrali się na kolejny „Spacerek po Mieście”. Przewodnikami dla nich po dworcu byli: Adam Stempień, przedstawiciel inwestora i Roman Chwaliszewski, konserwator zabytków. Oficjalnie otwarcie dworca po modernizacji z udziałem władz samorządowych, parlamentarzystów i mieszkańców odbyło się dzień później.

Przebudowa zabytkowego obiektu kosztowała 18,5 mln zł netto. Projekt został sfinansowany ze środków własnych PKP S.A. oraz środków budżetu państwa.

– Dworzec ten jest nowoczesnym obiektem, mimo że zabytkowym – przystosowanym do osób niepełnosprawnych. Praca z konserwatorem zabytków przebiegła bardzo dobrze, dzięki czemu mamy taki efekt i z czego jesteśmy zadowoleni. Mam nadzieję, że zmodernizowany obiekt będzie wizytówką tego miasta – mówi Grzegorz Tomaszewski, dyrektor zarządzający, ds. nieruchomości w PKP S.A.

Wszystkie prace były prowadzone we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków.

– Z nowych odkryć to na pewno przywrócenie nowego traktu centralnego, odzyskanie świetlności dawnej poczekalni i tzw. sali cesarskiej, która naprawdę jak widać robi wrażenie na osobach, które z zachwytem ją zwiedzają. Tam ma być restauracja. Jak wszyscy, jesteśmy zaskoczeni obecnym stanem tuneli. Nieruchomości wywiązały się na szóstkę, natomiast linie kolejowe muszą dokonać remontu tego tunelu do miasta i pawilonu wyjściowego. Takim minusem jest to, że nie przywrócono dawnych okien, ponieważ nie ma na ten cel pieniędzy – mówi Roman Chwaliszewski, Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Podróżni po modernizacji obiektu mają do dyspozycji m.in. poczekalnie, dwie kasy biletowe i biletomat. Na terenie dworca działa również kiosk. W górnej części budynku swoje lokum znajdzie Straż Miejska z nowoczesnym monitoringiem i pomieszczeniami oraz organizacje pozarządowe. W budynku tym ma się również pojawić kawiarnia i restauracja. Dworzec jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z myślą o podróżnych o ograniczonej mobilności zamontowano dwie windy – jedna prowadzi z tunelu do budynku, druga łączy wszystkie kondygnacje budynku. Pojawiły się również ścieżki kierunkowe dla osób niedowidzących i niewidomych, okienko z obniżonym blatem i dostosowana toaleta. Na zewnątrz przygotowano 70 miejsc parkingowych.

Sebastian Daukszewicz

dworzec_kolejowy_otwarty01

dworzec_kolejowy_otwarty02 dworzec_kolejowy_otwarty03 dworzec_kolejowy_otwarty04 dworzec_kolejowy_otwarty05 dworzec_kolejowy_otwarty06 dworzec_kolejowy_otwarty07 dworzec_kolejowy_otwarty08 dworzec_kolejowy_otwarty09 dworzec_kolejowy_otwarty10 dworzec_kolejowy_otwarty11 dworzec_kolejowy_otwarty12 dworzec_kolejowy_otwarty13 dworzec_kolejowy_otwarty14 dworzec_kolejowy_otwarty15 dworzec_kolejowy_otwarty16 dworzec_kolejowy_otwarty17 dworzec_kolejowy_otwarty18 dworzec_kolejowy_otwarty19 dworzec_kolejowy_otwarty20 dworzec_kolejowy_otwarty21 dworzec_kolejowy_otwarty22 dworzec_kolejowy_otwarty23 dworzec_kolejowy_otwarty24 dworzec_kolejowy_otwarty25 dworzec_kolejowy_otwarty26 dworzec_kolejowy_otwarty27 dworzec_kolejowy_otwarty28 dworzec_kolejowy_otwarty29 dworzec_kolejowy_otwarty30 dworzec_kolejowy_otwarty31 dworzec_kolejowy_otwarty32 dworzec_kolejowy_otwarty33 dworzec_kolejowy_otwarty34 dworzec_kolejowy_otwarty35 dworzec_kolejowy_otwarty36 dworzec_kolejowy_otwarty37 dworzec_kolejowy_otwarty38 dworzec_kolejowy_otwarty39 dworzec_kolejowy_otwarty40 dworzec_kolejowy_otwarty41 dworzec_kolejowy_otwarty42 dworzec_kolejowy_otwarty43 dworzec_kolejowy_otwarty44 dworzec_kolejowy_otwarty45 dworzec_kolejowy_otwarty46 dworzec_kolejowy_otwarty47 dworzec_kolejowy_otwarty48 dworzec_kolejowy_otwarty49 dworzec_kolejowy_otwarty50 dworzec_kolejowy_otwarty51 dworzec_kolejowy_otwarty52 dworzec_kolejowy_otwarty53 dworzec_kolejowy_otwarty54 dworzec_kolejowy_otwarty55 dworzec_kolejowy_otwarty56 dworzec_kolejowy_otwarty57 dworzec_kolejowy_otwarty58 dworzec_kolejowy_otwarty59 dworzec_kolejowy_otwarty60 dworzec_kolejowy_otwarty61 dworzec_kolejowy_otwarty62 dworzec_kolejowy_otwarty63 dworzec_kolejowy_otwarty64 dworzec_kolejowy_otwarty65 dworzec_kolejowy_otwarty66 dworzec_kolejowy_otwarty67

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *