Działania „Truck & Bus” – podsumowanie

dzialania_truck

W środę od samego rana policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Złotowie prowadzili kolejne wzmożone działania pod kryptonimem „TRUCK & BUS”. Mundurowi szczególnie przyglądali się kierowcom autokarów i samochodów ciężarowych, kontrolując przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

W środę 24 lutego br. policjanci złotowskiej „drogówki” prowadzili działania kontrolno-prewencyjne TRUCK & BUS, których celem jest ujawnianie i eliminowanie nieprawidłowości związanych z wykonywaniem transportu drogowego. Wszystko po to, aby na drogach naszego powiatu było bezpieczniej. Funkcjonariusze ruchu drogowego od wczesnych godzin porannych na drogach krajowych, wojewódzkich, powiatowych i miejskich kontrolowali samochody ciężarowe.

Pod lupą mundurowych znalazł się stan techniczny pojazdów, prędkość z jaką się poruszają oraz stan trzeźwości kierujących. Bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo ma także prawidłowy wymiar czasu pracy, który jest także przedmiotem kontroli. Policjanci uświadamiają kierującym, że wykonując przewóz drogowy z naruszeniami obowiązków lub warunków przewozu stanowią bardzo duże zagrożenie dla innych podróżnych. Przekroczenia maksymalnego dziennego okresu prowadzenia pojazdu to nie tylko łamanie prawa. Wsiadając zmęczeni za kierownicę kilkutonowych pojazdów stanowią bowiem zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Niestety naganną praktyką wielu polskich kierowców, jest bagatelizowanie stanu technicznego samochodu. Niezależnie, czy będziemy prowadzić samochód osobowy, dostawczy, zawsze musimy mieć na względzie aby poruszać się samochodem, pozostającym w dobrej kondycji technicznej. Jak wskazują statystyki zły stan techniczny bardzo często jest powodem wypadku drogowego.

To dlatego tak ważnym jest aby regularnie sprawdzać podzespoły w naszych samochodach. Okresowe badania techniczne raz w roku, nie są tylko wymogiem określonym w przepisach, ale po to, aby zapewnić bezpieczeństwo nam i innym użytkownikom drogi.

Na terenie powiatu złotowskiego kontroli poddano 45 pojazdów ciężarowych. W wyniku podjętych działań policjanci ujawnili 15 wykroczeń popełnionych przez kierujących, za które nałożyli 11 mandatów karnych a w 4 przypadkach zastosowali pouczenie. W czasie działań zatrzymanych zostało 7 dowodów rejestracyjnych pojazdów, których stan techniczny pozostawiał wiele do życzenia.

KPP w Złotowie