Dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie spędzić wakacje

dzieci_dowiedzialy_sie_jak_bezpiecznie_spedzic_wakacje

Wakacje to czas wolny od szkoły i obowiązków, nauki czy pracy. Obozy, kolonie, wycieczki oraz wyjazdy zagraniczne, szczególnie połączone z aktywnością fizyczną, to najlepszy sposób na ciekawie spędzone wakacje. Wiele wrażeń i atrakcji czeka wszystkich podczas słonecznego wypoczynku. Aby, nic nie przysłoniło radości ze spędzania czasu nad wodą przy pięknej pogodzie, policjanci w ostatnich dniach roku szkolnego odwiedzają dzieci i młodzież przypominając zasady bezpiecznego zachowania oraz zagrożenia, z jakimi mogą się spotkać podczas wypoczynku. Jedno z takich spotkań zostało zorganizowane 24 czerwca nad jeziorem Płotki przez policjantów, strażaków i pracowników Sanepidu z Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia.

– Dziś wspólnie zorganizowaliśmy lekcję „Jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą”. Naszymi gośćmi były dzieci z przedszkoli i szkół, którym przekazaliśmy niezbędną wiedzę. Mówiliśmy m.in. o miejscach strzeżonych przez ratowników, gdzie są miejsca wyznaczone do pływania. Dzieci miały okazję z bliska zobaczyć akcję ratowniczą, jak strażacy ratowali osobę, która się topiła, a następnie po wyciągnięciu, której udzielono pierwszej pomocy. Dzieci, kiedy widzą akcję ratowniczą na żywo, dużo łatwiej przyswajają widzę, która zapewne im się przyda, aby bezpiecznie spędzić wakacje – mówi mł. kpt. Paweł Kamiński z PSP w Pile.

Podobnie jak w latach ubiegłych w ramach działań „Bezpieczne wakacje” policjanci czuwać będą nad bezpieczeństwem na drogach i nad wodą. Przypominają również o zasadach bezpiecznego zachowania oraz zagrożeniach, z jakimi można spotkać się w czasie wakacji.

– Warto zwrócić uwagę podczas wakacji na kierowców. Jest to czas wzmożonego ruchu na drogach. Zwłaszcza, kiedy jest ładna pogoda wydaje się kierowcom, że się nic nie stanie jak trochę więcej wcisną gazu, aby być szybciej u celu. To jest nie prawda. Lepiej później dojechać, ale bezpieczniej. Również warto zwrócić uwagę podczas pobytu na plaży, na swoje mienie. Jeśli zostawiamy coś na swoim kocu bez pilnowania, dajemy dobrą okazję złodziejowi – mówi sierż. sztab. Żaneta Kowalska, rzecznik prasowy KPP w Pile. – Patrole policji również kontrolują niestrzeżone kąpieliska, bo jak wiadomo bez ratowników jest tam większe prawdopodobieństwo, że może tam dojść do tragedii. Nie znamy tych miejsc, nie wiemy, jakie jest dno, a woda jest to bardzo nieprzewidywalny żywioł.

Pamiętajmy, że nawet woda pozornie najspokojniejsza może być groźnym i niebezpiecznym żywiołem. Alkohol, brawura – skoki na główkę, to są najczęstsze przyczyny wypadków nad wodą.

PŁYTKA WYOBRAŹNIA, TO KALECTWO!

Sebastian Daukszewicz

[Best_Wordpress_Gallery gallery_type=”thumbnails” theme_id=”1″ gallery_id=”29″ sort_by=”order” order_by=”asc” show_search_box=”0″ search_box_width=”180″ image_column_number=”5″ images_per_page=”30″ image_title=”none” image_enable_page=”1″ thumb_width=”180″ thumb_height=”90″ popup_fullscreen=”0″ popup_autoplay=”0″ popup_width=”800″ popup_height=”500″ popup_effect=”fade” popup_interval=”5″ popup_enable_filmstrip=”1″ popup_filmstrip_height=”70″ popup_enable_ctrl_btn=”1″ popup_enable_fullscreen=”1″ popup_enable_info=”1″ popup_enable_comment=”1″ popup_enable_facebook=”1″ popup_enable_twitter=”1″ popup_enable_google=”1″ popup_enable_pinterest=”0″ popup_enable_tumblr=”0″ watermark_type=”none” watermark_link=”http://web-dorado.com”]