Dzielnicowe rozmawiały z dziećmi o bezpieczeństwie w internecie

Dzielnicowe z pilskiej komendy spotkały się w jednym z marketów na terenie Piły z najmłodszymi mieszkańcami naszego miasta. Mundurowe mówiły o zagrożeniach czyhających na młodych użytkowników Internetu. Jest ich bowiem coraz więcej, od naruszenia prywatności, bezpieczeństwa danych, treści nieodpowiednich dla dzieci, oszustw po groźby i uporczywe nękanie. Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie ekranu, dlatego w sieci trzeba kierować się zasadą ograniczonego zaufania.

Dzięki uprzejmości kierownika jednego z marketów zajmujących się m.in. sprzedażą sprzętu elektronicznego, na terenie placówki handlowej w Pile odbyły się zajęcia warsztatowe dla dzieci. Policjantki dzielnicowe z Komendy Powiatowej Policji w Pile rozmawiały z dziećmi głównie o bezpieczeństwie w Internecie. Zagrożeń, czyhających na młodych użytkowników Internetu jest bowiem niemało. Policjantki najwięcej czasu przeznaczyli jednak na wyjaśnienie, czym jest zjawisko hejtu i dlaczego jest ono tak niebezpieczne.

Mundurowe przygotowały specjalne filmy profilaktyczne, które prezentowane były na dużych telewizorach. Uczniowie otrzymali pokazowo tablety oraz telefony. Policjantki pokazywały jak odpowiednio zabezpieczać swoje dane w sieci. Dzielnicowe podkreślały, że rozpowszechnienie ośmieszającej kogoś treści jest dzisiaj łatwiejsze, niż kiedykolwiek, dlatego policjanci mówili też o odpowiedzialności prawnej osób nieletnich. Granica pomiędzy żartami, a naruszeniem czyichś dóbr jest czasami bardzo cienka. Policjanci powiedzieli o podstawowych przepisach, zawartych w Ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich, w szczególności o tym, czym jest demoralizacja i jakimi środkami wychowawczymi i poprawczymi dysponuje sąd rodzinny.

Dzieci otrzymały od kierownika placówki handlowej opaski odblaskowe, aby zawsze były widoczne na drodze. Na każdym elemencie odblaskowym znajduje się numer telefonu do dzielnicowego. Takie odblaski w najbliższym czasie pilscy dzielnicowi będą rozdawać mieszkańcom Piły.

Podkom. Żaneta Kowalska
KPP w Pile

dzielnicowe_rozmawialy1_01

dzielnicowe_rozmawialy1_10 dzielnicowe_rozmawialy1_02 dzielnicowe_rozmawialy1_03 dzielnicowe_rozmawialy1_04 dzielnicowe_rozmawialy1_05 dzielnicowe_rozmawialy1_06 dzielnicowe_rozmawialy1_07 dzielnicowe_rozmawialy1_08 dzielnicowe_rozmawialy1_09