Dzień Czytelnika i Czytelniczki

10 czerwca Szkoła Podstawowa nr 5 im. Dzieci Polskich włączyła się do akcji masowego czytania „Jak nie czytam, jak czytam” ogłoszonego przez miesięcznik „Biblioteka w szkole”. Jej celem było ustanowienie rekordu czytania w jednym momencie.

Przygotowania do akcji zaczęły się już wcześniej. Najpierw powiadomiono o niej dzieci. Każdy uczeń miał przynieść do szkoły swoją ulubioną książkę lub tę, którą aktualnie czyta. Następnie poproszono o wsparcie rodziców, aby sprawdziło się porzekadło „przykład idzie z góry”. Na ten dzień zaplanowano kilka imprez towarzyszących, aby pokazać uczniom, że książki warto czytać.

10 czerwca punktualnie o godzinie 10.00 wszystkie klasy wyszły na boisko szkolne i rozłożyły swój „warsztat czytelniczy” na zielonej murawie. Czytali i mali i duzi. Uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi. Nie zawiedli również rodzice, którzy wsparli klasy swoją obecnością. Po wspólnym czytaniu na boisku szkolnym, uczniowie udali się do sal lekcyjnych, by kontynuować czytanie. Tam czekali już na nich zaproszeni goście (rodzice, przyjaciele szkoły), którzy czytali klasom wybrane fragmenty książek. Maluchy poznawały kolejne fragmenty lektur zakupionych w ramach programu „Książki naszych marzeń”. Nieco inaczej było w klasach IV i V. Tam wprawdzie również czytali rodzice, ale wyłącznie fragmenty dzieł Sienkiewicza. Dzięki temu przypomniano uczniom, że rok 2016 to rok poświęcony właśnie temu pisarzowi. Inne zajęcia zaplanowano dla klas VI. Spotkały się one w czytelni szkolnej na spotkaniu z przedstawicielkami Biblioteki Pedagogicznej: Paniami Lidią Bohan i Małgorzatą Olejnik, które poprowadziły zajęcia o Sienkiewiczu, skupiając się na ciekawostkach i mniej znanych faktach dotyczących życia pisarza. Potem również czytały szóstoklasistom fragmenty jego dzieł. W ten sposób każda klasa miała swoją „prywatną”, małą imprezę czytelniczą, ale o jakże wielkim znaczeniu!!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *