Dzień Dawcy Szpiku dla Moniki i Innych! Pomożesz? Bo możesz – masz to w genach!

11 grudnia 2016 roku w Wiejskim Domu Kultury Równopolu oraz 10 i 11 grudnia 2016 roku w galerii VIVO! w Pile odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych Dawców szpiku i komórek macierzystych dedykowana 36-letniej Monice Hyl pochodzącej z Równopola. 29 listopada w Urzędzie Gminy w Kaczorach odbyła się konferencja prasowa dotycząca tego przedsięwzięcia.

W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli:

Gizela Durecka – Sekretarz Gminy Kaczory,

Emilia Załachowska – sołtys Równopola, Grzegorz Zwierzchowski – Fundacja DKMS,

Paulina Nowak– siostra Moniki oraz Agnieszka Idzikowska – Dawczyni komórek macierzystych.

Poza przedstawieniem sylwetki oczekującej na przeszczep Moniki Hyl, Grzegorz Zwierzchowski – koordynator ds. rekrutacji przekazał szereg informacji dotyczących zarówno białaczki, ale przede wszystkim wskazał kto może zostać dawcą, jak przebiega proces rejestracji oraz samego pobrania szpiku bądź komórek macierzystych, stwierdzając że nie jest to zabieg bolesny, a przede wszystkim pobranie nie następuje z kręgosłupa.

Słowa pana Grzegorza w całej rozciągłości potwierdziła Agnieszka Idzikowska, która z uśmiechem na twarzy opowiadała jak ona „oddawała” komórki macierzyste z przeznaczeniem dla konkretnego biorcy, 52-letniego obywatela Niemiec. – Nie dość, że nie była to żadna gehenna, to na dodatek wszystko przebiegało w niezwykle przyjaznej atmosferze. Nic nie bolało, a olbrzymia satysfakcja wspomożenia drugiego CZŁOWIEKA pozostała na całe życie – opowiadała pani Agnieszka.

***

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że jest chory na białaczkę. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od Dawcy niespokrewnionego.  Cały czas jednak w Polsce są pacjenci, dla których nie znaleziono Dawcy wśród 28 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. Wśród nich jest 36-letnia Monika z Równopola. 

Oczko w głowie Moniki to rodzina – mąż Marcin oraz dwoje wspaniałych dzieci – Martynka oraz Antoś. Uwielbiają razem spędzać czas – słuchać muzyki i czytać książki. Jednak wszystko zmieniło się w sierpniu tego roku, gdy Monika trafiła nagle do szpitala. Badania wykazały, że przed nią trudna walka, bo przeciwnikiem okazała się ostra białaczka limfoblastyczna. Monika obecnie jest w trakcie leczenie chemioterapią i najważniejsze cele dla niej na najbliższą przyszłość to: wrócić do zdrowia, do pracy, być z rodziną i po prostu żyć. Niestety wśród rodziny nie znaleziono dla Moniki zgodnego Dawcy.

Lekarstwem dla Moniki jest przeszczepienie szpiku bądź komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego. Szansą na znalezienie Dawcy dla Moniki i Innych jest organizacja akcji rejestracji potencjalnych Dawców szpiku. Im więcej osób będzie zarejestrowanych, tym większe są szanse na znalezienie bliźniaka genetycznego dla osób potrzebujących przeszczepienia. „Przyjdź i zarejestruj się jako potencjalny Dawca szpiku i komórek macierzystych i uratuj mnie i wielu innym ludziom życie!” – apeluje Monika. Pomożesz? Bo możesz! Lek na nowotwory masz w sobie. Czekamy na Ciebie!

Rejestracja potencjalnych dawców:

Miejsce 1: Wiejski Dom Kultury Data: Niedziela, 11 grudnia 2016 Godziny: 10:00 – 16:00 Adres:  Równopole 35, Równopole

Miejsce 2: Galeria „VIVO!” Data 1: Sobota, 10 grudnia 2016 Data  2: Niedziela, 11 grudnia 2016 Godziny: 10:00 – 20:00 Adres:  14-ego Lutego 26, Piła

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Fundacja DKMS Polska pokrywa koszt rejestracji potencjalnego Dawcy, który wynosi obecnie 180 zł. Aby wesprzeć finansowo Fundację i pomóc jej pokryć częściowo koszty rejestracji dawców zarejestrowanych na tych akcjach można przekazać darowiznę na nr konta: 15 1240 6292 1111 0010 6197 7669.

Więcej informacji udziela:

Grzegorz Zwierzchowski Koordynator ds. Rekrutacji Dawców Fundacja DKMS Polska, Tel.: +48 22 882 95 70, e-mail: grzegorz.zwierzchowski@dkms.pl

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 987 000 (październik 2016) potencjalnych dawców szpiku, a już 3 533 (październik 2016) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fundacja DKMS została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, jednak działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku.

mm

dzien_dawcy_szpiku00

dzien_dawcy_szpiku09 dzien_dawcy_szpiku01 dzien_dawcy_szpiku02 dzien_dawcy_szpiku03 dzien_dawcy_szpiku04 dzien_dawcy_szpiku05 dzien_dawcy_szpiku06 dzien_dawcy_szpiku07 dzien_dawcy_szpiku08