Dzień Dziecka z mistrzem olimpijskim Michałem Jelińskim

Jak co roku, 6 czerwca 2015 r., Koło Przyjaciół Dzieci z Cukrzycą zorganizowało Festyn sportowo-kulturalny z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, tym razem w Ośrodku Edukacji Leśnej Piła-Kalina w Pile, który udostępnił nieodpłatnie obiekty i fachową opiekę ze strony pracownika Nadleśnictwa. W tym roku głównym hasłem imprezy było „Kolory cukrzycy”, pod którym to prowadzono konkurs plastyczny i edukację diabetologiczną dla dzieci, młodzieży i ich rodziców.

Zgodnie z programem oprócz konkursów sportowych przeprowadzono konkursy kulturalne – tematyczne a rodzice wzięli udział w teście diabetologicznym przygotowanym przez organizatorów, mogli skorzystać również z materiałów poglądowych i ulotek. Szczególnym zainteresowaniem wśród najmłodszych diabetyków cieszyły się konkursy z nagrodami. Fundatorami byli: PCPR w Pile, Koło TPD, Zarząd Okręgowy TPD  i sponsorzy.

Ze względu na specyfikę choroby, dużą różnicę wieku członków (od 4 lat do 30 lat) oraz to, że każdego roku w imprezie biorą udział niemalże te same dzieci i młodzież, staramy się, aby nagrody były zróżnicowane, cieszyły oraz były praktyczne, jak: koszulki, kosmetyki do higieny osobistej, sprzęt sportowy, lektury szkolne i zabawki. Dzięki dofinansowaniu udaje nam się sprawić wiele radości chorym dzieciom i mimo, iż nie są to słodycze, pojawia się uśmiech na ich twarzach. Niezależnie od miejsca zajętego w konkursach wszystkie dzieci otrzymały nagrody za udział.

By tak duże przedsięwzięcie mogło się odbyć z pozytywnym skutkiem i ku zadowoleniu uczestników, pozyskano hojnych sponsorów. Byli wśród nich: Nadleśnictwo Kaczory, WORD Piła, Firmy Farmaceutyczne: Roche Diabetes Care Polska, Bayer, Abbott, Zakłady Mięsne Henryka Stokłosy, Urząd Miasta Piły oraz wielu rodziców i opiekunów – działaczy TPD.

W ostatnim okresie do Koła zgłosiło swój akces kilka osób, u których zdiagnozowano cukrzycę, nowi członkowie mieli więc okazję poznać swoich rówieśników, którzy zmagają się z chorobą już od wielu lat.

Festyn w Kalinie to również okazja połączenia zabawy z edukacją. Podczas imprezy można było zbadać hemoglobinę glikowaną we krwi, której wynik świadczy jak była prowadzona cukrzyca przez ostatnie 3 miesiące. Pracownik Nadleśnictwa p. Małgorzata Plata prowadziła konkursy przyrodnicze. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania: „Co piszczy w Kalinowym Lesie?”, „Jaka to roślinka, czy zwierzątko?”, „Czy znasz swój region?, „Jakich drzew jest w lesie najwięcej?” itp. Za dobrą odpowiedź otrzymywały nagrodę, np. drewniane figurki zwierząt, kredki z gwizdkami, małe pluszowe zabawki, drewniane dziadki do orzechów, znaczki ze zwierzętami itp.

Tegoroczny festyn uświetnił swoją obecnością p. Michał Jeliński, złoty medalista Olimpiady w Pekinie, od 12 lat chorujący na cukrzycę. Opowiadał zebranym o swych zmaganiach z chorobą, woli walki na torze wioślarskim i podczas treningów. Podał swoją osobę, jako przykład, że można mimo choroby żyć normalnie i zdobywać laury sportowe. Zaprezentował również sprzęt treningowy (ergonometr), z którego mogli skorzystać na miejscu zarówno dzieci jak i dorośli. Każdy chętny otrzymał od mistrza zdjęcie z dedykacją mógł pozować z nim do fotografii, także osobiście dotknąć złotego medalu olimpijskiego i medali mistrzostw świata. Pierwsze pytanie do p. Michała – Jaki miał rano cukier?

Obecna również była jednostka ratownicza Państwowej Straży Pożarnej w Pile. Strażacy zaprezentowali wyposażenie i możliwości techniczne samochodu bojowego Straży Pożarnej, który spełnia bardzo ważną rolę w czasie gaszenia pożaru i innych zdarzeń losowych. Również wyły syreny, było polewanie strumieniami wody ku uciesze zgromadzonych uczestników festynu.

Miłym akcentem było wręczenie odznaki „Przyjaciel Dziecka” p. Marcinowi Popiołkowskiemu – przedstawicielowi firmy farmaceutycznej Roche Diabetes Care, za długoletnią współpracę z Kołem.

Uczestnicy miło spędzili czas przy pieczeniu kiełbasek i wspólnych śpiewach przy ognisku. Z satysfakcją warto odnotować, że konkursy opracowali i prowadzili młodzi członkowie Koła Przyjaciół Dzieci z Cukrzycą i nauczycielka kultury fizycznej ze Szkoły Podstawowej Nr 7 w Pile p. Halina Kowalska. Konkursy i wspólna zabawa, która dała wiele radości dzieciom i młodzieży świadczą o tym, że założony cel imprezy został osiągnięty i w pełni zrealizowany.

Zbliżają się wakacje, dzieciom i młodzieży życzymy udanego i aktywnego wypoczynku, chociaż jesteśmy świadomi, że od cukrzycy nie ma wakacji.

Przewodnicząca Koła
Irena Mendyka

dzien_dziecka_z_jelinskim01

dzien_dziecka_z_jelinskim02 dzien_dziecka_z_jelinskim03 dzien_dziecka_z_jelinskim04 dzien_dziecka_z_jelinskim05 dzien_dziecka_z_jelinskim06 dzien_dziecka_z_jelinskim07 dzien_dziecka_z_jelinskim08

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *