Dziwna para zaintrygowała i rozbawiła pilską publiczność

Zajęte wszystkie miejsca na sali, balkonie i w lożach. Co przyciągnęło do pilskiego Teatru Miejskiego w Regionalnym Centrum Kultury taką ilość teatralnych koneserów? Owym magnesem była komedia Neila Simona zatytułowana „Dziwna para”. Nie tylko scenariusz znanego amerykańskiego dramaturga, ale również a może przede wszystkim doborowa obsada była przynętą nie do odrzucenia dla pilskich teatrofilów.

Sobotni spektakl (28 marca) to legendarny hit Broadway’u, a jego autor jest jedyny żyjący pisarz, który ma na Broadway’u teatr swego imienia. Jest także najczęściej grywanym komediopisarzem amerykańskim na świecie, przy czym niemal wszystkie jego sztuki zostały przeniesione na ekran również w kinie cieszą się zawrotnym powodzeniem. Nie inaczej było z filmową wersją „Dziwnej pary” (1968 r.), w której wystąpili Jack Lemmon i Walter Mathau.

W wersji pilsko-teatralnej widzowie mogli podziwiać jakże znany i lubiany, nasz rodzimy duet komediowy: Artura Barcisia i Cezarego Żaka, którzy wydają się tak różni, jak różni są bohaterowie „Dziwnej pary”. A są to kochający uroki życia dziennikarz sportowy, racjonalista i niepoprawny bałaganiarz (Cezary Żak) – co w końcu doprowadza do rozstania z żoną – imieniem Oskar i jego żywe zaprzeczenie, domator, pedant, hipochondryk i histeryk Feliks Artur Barciś), którzy spotykają się na cotygodniowych partiach pokera u Oskara. Kiedy małżeństwo Feliksa również się rozpada, Oskar w trosce o jego los proponuje mu, żeby się do niego wprowadził. Nie zdaje sobie sprawy, jak trudno wytrzymać z kimś, kto ma obsesję na punkcie czystości, skarży się na wszelkie możliwe dolegliwości, a ponadto ciągle nie chce zapomnieć o byłej żonie. Pilska publiczność w ciągu 120 minut przednio się bawiła.

W spektaklu oprócz dziwnej pary (Barciś – Żak) wystąpili: Viola Arlak, Katarzyna Żak, Jerzy Gudejko, Piotra Skarga i Witold Wieliński.

M.M.
Fot. (SE)

dziwna_para_zaintrygowala10

dziwna_para_zaintrygowala48 dziwna_para_zaintrygowala11 dziwna_para_zaintrygowala12 dziwna_para_zaintrygowala13 dziwna_para_zaintrygowala14 dziwna_para_zaintrygowala15 dziwna_para_zaintrygowala16 dziwna_para_zaintrygowala17 dziwna_para_zaintrygowala18 dziwna_para_zaintrygowala19 dziwna_para_zaintrygowala20 dziwna_para_zaintrygowala21 dziwna_para_zaintrygowala22 dziwna_para_zaintrygowala23 dziwna_para_zaintrygowala24 dziwna_para_zaintrygowala25 dziwna_para_zaintrygowala26 dziwna_para_zaintrygowala27 dziwna_para_zaintrygowala28 dziwna_para_zaintrygowala29 dziwna_para_zaintrygowala30 dziwna_para_zaintrygowala31 dziwna_para_zaintrygowala32 dziwna_para_zaintrygowala33 dziwna_para_zaintrygowala34 dziwna_para_zaintrygowala35 dziwna_para_zaintrygowala36 dziwna_para_zaintrygowala37 dziwna_para_zaintrygowala38 dziwna_para_zaintrygowala39 dziwna_para_zaintrygowala40 dziwna_para_zaintrygowala41 dziwna_para_zaintrygowala42 dziwna_para_zaintrygowala43 dziwna_para_zaintrygowala44 dziwna_para_zaintrygowala45 dziwna_para_zaintrygowala46 dziwna_para_zaintrygowala47

PS. Już teraz zapraszam do lektury majowego wydania Tętna Regionu, a szczególnie interesującego wywiadu z Arturem Barcisiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *