Dziwny pojedynek Gombrowicza z Mrożkiem w pilskim RCK

Wczoraj (25 maja 2015 r.) na scenie Teatru Miejskiego, w pilskim RCK miał miejsce swoisty intelektualny werbalno-milczący (no, prawie niemy) „pojedynek” Gombrowicz vs Mrożek. Ową nietuzinkową rozgrywkę dwóch pisarzy obserwowała publiczność podczas spektaklu Macieja Wojtyszki „Dowód na istnienie drugiego”.

Pojawienie się na scenie Gombrowicza (Jana Englerta) z jego retorycznymi wywodami, z jego megalomańską pewnością siebie i świadomością swej wartości stała się dodatkowym oświetleniem ogarniającym scenę. Jego tyrady pełne wysublimowanej kąśliwości, choć pewnie niejednego denerwujące, dodawały smaczku i pikanterii spektaklowi. Również Mrożek (Cezary Kosiński) małomówny i troszkę wycofany, przyjmujący razy od swojego krytykanta, ze swoim milczeniem i monosylabicznymi ripostami w znaczący sposób uzupełniał światło bijące od mistrza. Ani sarkazm, ani przytyki Gombrowicza zdawały się nie robić na Mrożku większego wrażenia. Zawsze pozostawał sobą, żadna siła nie była w stanie wyprowadzić go z równowagi. Dwaj wielcy dramaturdzy rzeczywiście mieli okazję spotkać się w 1965 i 1966 roku, a więc na cztery, trzy lata przed śmiercią Gombrowicza. Ale czy w taki sposób przebiegały spotkania 35-letniego Mrożka z ponad 60-letnim Gombrowiczem, o tym może wie jedynie Rita Gombrowicz… i to niekoniecznie. Tak wyimaginował je sobie Maciej Wojtyszko.
 
Obsada: Monika Dryl, Dominika Kluźniak, Patrycja Soliman, Kamilla Baar, Grzegorz Kwiecień Marcin Przybylski, Jan Englert, Cezary Kosiński.

Reżyseria: Maciej Wojtyszko, scenografia: Paweł Dobrzycki, muzyka: Piotr Moss , reżyseria światła: Grzegorz Kędzierski.

Marek Mostowski
Fot. Sebastian Daukszewicz

dziwny_pojedynek_gombrowicza10

dziwny_pojedynek_gombrowicza39 dziwny_pojedynek_gombrowicza11 dziwny_pojedynek_gombrowicza12 dziwny_pojedynek_gombrowicza13 dziwny_pojedynek_gombrowicza14 dziwny_pojedynek_gombrowicza15 dziwny_pojedynek_gombrowicza16 dziwny_pojedynek_gombrowicza17 dziwny_pojedynek_gombrowicza18 dziwny_pojedynek_gombrowicza19 dziwny_pojedynek_gombrowicza20 dziwny_pojedynek_gombrowicza21 dziwny_pojedynek_gombrowicza22 dziwny_pojedynek_gombrowicza23 dziwny_pojedynek_gombrowicza24 dziwny_pojedynek_gombrowicza25 dziwny_pojedynek_gombrowicza26 dziwny_pojedynek_gombrowicza27 dziwny_pojedynek_gombrowicza28 dziwny_pojedynek_gombrowicza29 dziwny_pojedynek_gombrowicza30 dziwny_pojedynek_gombrowicza31 dziwny_pojedynek_gombrowicza32 dziwny_pojedynek_gombrowicza33 dziwny_pojedynek_gombrowicza34 dziwny_pojedynek_gombrowicza35 dziwny_pojedynek_gombrowicza36 dziwny_pojedynek_gombrowicza37 dziwny_pojedynek_gombrowicza38

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *