Endometrioza – objawy i przydatne wskazówki

Zmiana stylu życia w tym diety może korzystnie wpłynąć na wyciszenie objawów i zahamowanie rozwoju endometriozy. Wszystko oczywiście uzależnione jest od jej przyczyny i stopnia zaawansowania. W dzisiejszym artykule skupię się na kilku wskazówkach dietetycznych oraz na objawach tej jednostki chorobowej. Objawy są bardzo istotne z tego względu, że zdarza się, iż endometriozę mylimy z zespołem jelita drażliwego (IBS).

 

Objawy endometriozy mogą być zróżnicowane. Często endometriozę myli się z IBS ze względu na podobne objawy. Nieregularne wypróżnienia, bóle brzucha, zgaga, refluks, kiedy gastroskopia i inne podstawowe wyniki są w normie mogą być diagnozowane jako IBS, a są to objawy również występujące w endometriozie. Dlatego należy być czujnym.

 

Objawy, które mogą, lecz nie muszą towarzyszyć endometriozie:

 

– objawy żołądkowo-jelitowe w tym bóle brzucha, które w szczególności nasilają się w trakcie owulacji i przed miesiączką

 

– Zaburzenia cyklu miesiączkowania

 

– Plamienia w drugiej fazie cyklu

 

– Krwawienia podczas owulacji

 

– Ból podczas oddawania moczu

 

– Ból w okolicy kręgosłupa lędźwiowego

 

– Problemy z zajściem w ciążę

 

Pamiętajmy, że podstawowa wizyta u ginekologa nie zawsze wystarczy do zdiagnozowania endometriozy. Podstawowe badanie ginekologiczne może nie ujawnić obecności choroby, dlatego warto pogłębić diagnostykę, jeżeli niepokoją nas jakieś objawy. Podstawowym badaniem w diagnostyce endometriozy jest USG transwaginalne (wykonywane niestety przez niewielu specjalistów).

 

Jeżeli masz już zdiagnozowaną endometriozę to te wskazówki są dla Ciebie:

 

– Ogranicz lub wyeliminuj stres – stres to nie tylko praca czy ciężkie sytuację w życiu, ale również odwodnienie organizmu, nieodpowiednia podaż składników odżywczych, czy stany zapalne w organizmie. Przyczyn stresu może być wiele i nie zawsze leżą one w czynnikach zewnętrznych.

 

– Wysypiaj się. Higiena snu jest bardzo istotna. Szczególnie zwróć uwagę na pracę w trybie nocnym – będzie ona negatywnie wpływać na rytm okołodobowy.

 

– Wprowadź aktywność fizyczną.

 

– Zadbaj o prawidłowa masę ciała.

 

– Wprowadź dietę o charakterze przeciwzapalnym, czyli wyeliminuj żywność przetworzoną, wprowadź do diety wielonienasycone kwasy tłuszczowe pod postacią orzechów, olei oraz produkty zawierające substancje antyoksydacyjne takie jak owoce jagodowe, zioła i przyprawy typu oregano, kurkuma.

 

– Dbaj o dobrą relację z jedzeniem.

 

– Pamiętaj o prawidłowej podaży białka wraz z dietą.

 

– Dużym wsparciem może być fizjoterapia uroginekologiczna.

 

– Suplementacja podstawowa: witamina D, kwasy omega 3 (w endometriozie zwiększamy często ich dawkę 2-3 krotnie), magnez. Każdą suplementację należy skonsultować indywidualnie ze specjalistą. Pamiętaj o wyborze preparatów dobrej jakości.

 

– Suplementacja dodatkowa: sulforafan, kurkumina i piperyna, resweratrol (które wykazują silne działanie przeciwzapalne). Przy problemach jelitowych: maślan sodu, laktoferyna, glutamina. Oleje roślinne również można stosować jako suplementację, ważne, aby były one tłoczone na zimno i przechowywane w lodówce (nigdy nie kupuj oleju tłoczonego na zimno ze sklepowej półki, takie oleje muszą być przechowywane w lodówce) np. olej z wiesiołka, konopny, lniany czy z ostropestu (olej z ostropestu bardzo dobrze wspiera pracę wątroby).

 

Nie każda endometrioza wymaga leczenia operacyjnego i farmakologicznego. Przy endometriozie moim zdaniem największe znaczenie ma dieta i styl życia. Dlatego zachęcamy do korzystania z pomocy dietetycznej w celu poprawy wyników oraz samopoczucia.

 

Aleksandra Skowyra

Dietetyk Kliniczny