Energia ze słońca na terenie Gwdy

Zakończyła się budowa elektrowni fotowoltaicznej 40 kW na terenie Spółki Wodno-Ściekowej GWDA sp. z o.o. w Pile, która będzie produkować energię elektryczną całkowicie wykorzystaną na potrzeby własne, nie będzie oddawana energia do sieci Operatora Dystrybucyjnego. Koszt instalacji to ponad 200 tys. zł. Wykonawcą była słowacka firma Martel.

Farmy fotowoltaiczne to jeden ze sposobów na wytwarzanie energii elektrycznej z energii emitowanej przez słońce. W tej pilskiej dla wytworzenia energii o mocy 40kW użyto 160 paneli. Zastosowane panele firmy Amerisolar wytwarzają moc elektryczną o wartości 250 W.

– Nasza spółka odpowiedziała na hasło rzucone kilka lat temu przez prezydenta Piły o inteligentnym rozwiązaniu dla miasta, czyli Smart City. Pierwszym elementem, który zaistniał w naszej w spółce w 2013 roku była budowa instalacji pomp cieplnych do ogrzewania budynków z wyłączeniem z eksploatacji kotłowni olejowej. Drugim elementem to jest to, co widać za nami, czyli elektrownia fotowoltaiczna. Mała, ale za to największa jak do tej pory w Pile. Cała budowa trwała dwa dni. Trzecim elementem w ramach inteligentnych rozwiązań jest wewnętrzny transport elektryczny. To tak jakbyśmy sami wytwarzali paliwo do naszych pojazdów – mówi Tomasz Wojciechowski, Prezes Spółki Wodno-Ściekowej „GWDA” Sp. z o.o.

Symbolicznego uruchomienia elektrowni fotowoltaicznej na terenie oczyszczalni dokonał prezydent Piły, Piotr Głowski, który stwierdził, że Piła w technologiach miasta inteligentnego na pewno jest w krajowej czołówce.

Sebastian Daukszewicz

energia_ze_slonca01

energia_ze_slonca02 energia_ze_slonca03 energia_ze_slonca04 energia_ze_slonca05 energia_ze_slonca06 energia_ze_slonca07 energia_ze_slonca08 energia_ze_slonca09 energia_ze_slonca10 energia_ze_slonca11 energia_ze_slonca12 energia_ze_slonca13 energia_ze_slonca14 energia_ze_slonca15 energia_ze_slonca16 energia_ze_slonca17 energia_ze_slonca18 energia_ze_slonca19

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *