Energia ze słońca na terenie Gwdy
Zakończyła się budowa elektrowni fotowoltaicznej 40 kW na terenie Spółki Wodno-Ściekowej GWDA sp. z o.o. w Pile, która będzie produkować energię elektryczną całkowicie wykorzystaną na potrzeby własne, nie będzie oddawana energia do sieci Operatora Dystrybucyjnego. Koszt instalacji to ponad 200 tys. zł. Wykonawcą była słowacka firma Martel.
Farmy fotowoltaiczne to jeden ze sposobów na wytwarzanie energii elektrycznej z energii emitowanej przez słońce. W tej pilskiej dla wytworzenia energii o mocy 40kW użyto 160 paneli. Zastosowane panele firmy Amerisolar wytwarzają moc elektryczną o wartości 250 W.
– Nasza spółka odpowiedziała na hasło rzucone kilka lat temu przez prezydenta Piły o inteligentnym rozwiązaniu dla miasta, czyli Smart City. Pierwszym elementem, który zaistniał w naszej w spółce w 2013 roku była budowa instalacji pomp cieplnych do ogrzewania budynków z wyłączeniem z eksploatacji kotłowni olejowej. Drugim elementem to jest to, co widać za nami, czyli elektrownia fotowoltaiczna. Mała, ale za to największa jak do tej pory w Pile. Cała budowa trwała dwa dni. Trzecim elementem w ramach inteligentnych rozwiązań jest wewnętrzny transport elektryczny. To tak jakbyśmy sami wytwarzali paliwo do naszych pojazdów – mówi Tomasz Wojciechowski, Prezes Spółki Wodno-Ściekowej „GWDA” Sp. z o.o.
Symbolicznego uruchomienia elektrowni fotowoltaicznej na terenie oczyszczalni dokonał prezydent Piły, Piotr Głowski, który stwierdził, że Piła w technologiach miasta inteligentnego na pewno jest w krajowej czołówce.
Sebastian Daukszewicz