Europejski Tydzień Szczepień 2024

21 – 27 kwietnia obchodzimy Europejski Tydzień Szczepień. Jest to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), realizowana i koordynowana na poziomie lokalnym przez poszczególne państwa. Celem akcji jest zwiększenie wiedzy na temat korzyści wynikających ze szczepień oraz ryzyka związanego ze spadkiem osób zaszczepionych.

 

W związku z trwającym Europejskim Tygodniem Szczepień (21–27.04.2024r.) informuje, że w dniu 26 kwietnia 2024r. w godzinach od 12.00 do 15.00 w Galerii IBI w Pile, al. Powstańców Wielkopolskich 162, uruchomiony zostanie PUNKT INFORMACYJNY dla osób zainteresowanych problematyką szczepień ochronnych.

 

W tym roku Europejski Tydzień Szczepień będzie początkiem całorocznej kampanii prowadzonej wspólnie z centralą WHO, aby uczcić 50-lecie Rozszerzonego Programu Szczepień.

 

Nowoczesna medycyna i ogromna wiedza na temat szczepień pokazują, że są one tak samo ważnym elementem zdrowego stylu życia, jak dieta, regularny sen, ruch, czy unikanie stresu. Do niedawna szczepienia w świadomości społecznej dotyczyły głównie szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i szczepionki przeciw grypie. Ostatnie lata przyniosły wiele nowych możliwości ochrony, jak szczepienia przeciw krztuścowi, Covid-19, pneumokokom, półpaścowi (dla dorosłych) czy RSV.

 

Pamiętajmy o tym, że:

  • Szczepienia ratują życie.
  • Epidemie chorób zakaźnych nadal stanowią poważne zagrożenie, także dla Europejczyków.
  • Powikłania chorób, którym można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych, wciąż grożą trwałymi następstwami, a nawet śmiercią – szczególnie małym dzieciom.
  • Szczepienia eliminują groźne choroby z naszego otoczenia.
  • Szczepienia są tańsze niż leczenie powikłań chorób zakaźnych.
  • Szczepienia obowiązkowe są bezpłatne.

 

Czy szczepienia są bezpieczne?

 

Badania kliniczne potwierdzają, że wszystkie dostępne w Polsce szczepionki spełniają standardy jakości, bezpieczeństwa i skuteczności. Każda szczepionka wprowadzona na polski rynek musi pozytywnie przejść badania laboratoryjne. Kontrolowane są wszystkie serie szczepionek wprowadzane do obrotu w Polsce. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych stale monitoruje niepożądane odczyny poszczepienne.

 

Gdzie można wykonać szczepienia ochronne?

 

Szczepienia ochronne (obowiązkowe i zalecane) są realizowane przez podmioty wykonujące działalność leczniczą (np. przychodnie), które udzielają świadczeń medycznych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

 

23 kwietnia 2024 r. z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień, NIZP PZH-PIB we współpracy z Biurem WHO Polska, organizuje konferencję „Kalendarz(e) szczepień dorosłych” dostępną on-line:  https://www.pzh.gov.pl/europejski-tydzien-szczepien/

 

W związku z trwającym Europejskim Tygodniem Szczepień (21–27.04.2024r.) informuje, że w dniu 26 kwietnia 2024r. w godzinach od 12.00 do 15.00 w Galerii IBI w Pile, al. Powstańców Wielkopolskich 162, uruchomiony zostanie PUNKT INFORMACYJNY dla osób zainteresowanych problematyką szczepień ochronnych.

 

Więcej informacji:

https://szczepienia.pzh.gov.pl/
https://www.gov.pl/web/zdrowie/europejski-tydzien-szczepien
https://www.who.int/campaigns/world-immunization-week/2024

 

Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pile